Jejich krize je definitivně zažehnána. Čtrnáct bodů z posledních šesti zápasů, z toho třináct z posledních pěti výher vyneslo havířovské hokejisty na osmou pozici v tabulce. Mimochodem, už jsou jen tři body od čtvrté příčky, kterou okupuje právě českobudějovický Motor.

Jemu mohou Havířovští poděkovat za služby brankáře Ondřeje Bláhy. Od jeho příchodu do klubu se tým zázračně zvedl a zažívá konečně vítěznou šňůru, která mu v poslední sezoně tak chyběla.

Bláha, který je v AZetu na měsíčním hostování, se vytáhl i proti svým nedávným spoluhráčům, byť ti jej zase tolik neprověřili.

Havířov totiž momentálně šlape jako švýcarské hodinky. V úvodu pozorně bránil, testoval hosty, čeho jsou schopni. Pak přidal na aktivitě a šel do vedení zásluhou Marka Kaluse.

Do druhé třetiny vstoupili domácí ještě aktivněji, nechtěli dopustit, aby se Motor dostal do hry. Na gól Jergla však odpověděl Vráblík, pár sekund před druhou sirénou.

Domácí to nenahlodalo, dál dodržovali stanovenou taktiku a velkou bojovností a nasazením pečetili dvěma brankami na 4:1 ke konci výsledek.

„Cenný výsledek,“ upozornil trenér Havířova Martin Janeček. „Troufám si říct, že od začátku jsme si šli za svým. Nastavili jsme nějakou taktiku a hráči ji dodržovali. Nebylo to úplně bez chyb, ale musíme vidět i kvalitu soupeře. Každopádně je pro nás podstatné, že hráči vložili do hry nesmírné úsilí a pověstné srdíčko. Také trpělivost, kterou proti vyspělým soupeřům musíte mít. Bez toho se neobejdete,“ hodnotil vítězné utkání.

Havířov (v tmavém) slaví zaslouženou výhru nad Českými Budějovicemi.Zdroj: Josef Pintér

Důležitá byla z pohledu domácích také hra v oslabení, kdy se hráči obětavě vrhali do střel a nedovolili Budějovicím využít žádnou přesilovku. „Souhlasím, nebyli jsme v tomto směru produktivní. Přitom si nemyslím, že bychom hráli špatně,“ poznamenal trenér Motoru Marián Jelínek. 

Zabodovali i havířovští fanoušci se svým choreem k aktuálnímu tématu - víkendovým volbám. Sobotní večer byl zkrátka vydařený po všech stránkách.

AZ Havířov – Motor České Budějovice 4:1 (1:0, 1:1, 2:0)

Branky a nahrávky: 16. M. Kalus (Jergl, Rác), 39. Jergl, 55. Matai (Sikora, Fronk), 57. Rác (Jergl, Fronk) – 40. Vráblík (Pýcha, Šulek). Rozhodčí: Barek, Veselý – Maštalíř, Zídek. Vyloučení: 9:9, navíc M. Kalus (H) 10 + DKU. Využití: 2:0. Diváci: 2114.

Havířov: Bláha – Krisl, Dudek, Postnikov, Drtil, Chroboček, R. Havel – P. Beránek, Matai, Sikora – Jergl, Rác, Fronk – Tomi, Hudeček, M. Kalus – Kotala, Pořízek, Kurovský. Trenéři: Janeček a Csabi.