Někdejší hráč Vítkovic či Karviné provozuje v létě ostravskou hokejovou školu společně s Janem Vavrečkou a hokeji zasvětil svůj dosavadní život. Jeho syn Petr, mimochodem reprezentant v U16, U17 a nyní i v U18, momentálně válí v juniorské sekci Vítkovic a vlastně stojí za trenérskou dráhou svého otce.
„Když jsem totiž nuceně ukončil hráčskou kariéru, tak se nám narodil syn. V pěti letech jsem s ním šel na trénink a díky němu se zase oklikou dostal zpět k hokeji. Jako trenér dětí jsem pak vydržel několik let. Byla a je to jedna z mých hlavních činností v životě," usmívá se čtyřiačtyřicetiletý Petr Česlík.

Co vás vlastně přivedlo k hokeji?
Láska k tomuto sportu. Já jsem už jako malý chtěl hrát hokej, takže jsem v pěti letech nastoupil do tehdy ještě existujícího hokejového Baníku Ostrava. Teprve pak jsem šel do Vítkovic, kde jsem vydržel až do juniorského věku a začal jako hráč Vítkovic nastupovat i v mužské soutěži. Tenkrát totiž platilo pravidlo, že v dospělém prvoligovém týmu musí nastupovat dva hráči juniorského věku a mě si vyhlédla Karviná, kde jsem strávil dvě sezony. Pak následovala vojna v Příbrami, jeden rok v Havířově a jeden ve Frýdku-Místku. Díky zranění – řezné ráně na krku – jsem toho ale v dospělé kategorii moc nenahrál. Přišel rychlý konec.

Co stálo za vaším příchodem k orlovskému mužstvu?
Ne co, nýbrž kdo. Bývalý starosta Orlové Vladimír Farana. Tehdy šéfoval klubu a oslovil mě s nabídkou trénovat tady žákovské celky. Tu možnost jsem uvítal, práce s dětmi mě bavila, a tak jsem kývl. K áčku jsem se pak dostal úplně náhodou. Jednu dobu podávali muži nevyrovnané výkony a tehdejší manažer Víťa Víteček se rozhodl provést trenérskou rošádu uvnitř klubu. Poslal mě k A-týmu a přiznávám, že mě to chytlo. Ta práce mě začala naplňovat najednou více než u dětí. Ona je to s nimi moc hezká práce, ale člověk má i ambice a u mužů jsem je mohl začít naplňovat.

V čem je hlavní rozdíl mezi trénováním dětí a dospělých?
U dětí je to každopádně větší dřina. Proto si vážím všech mládežnických trenérů, jelikož musí mít svatou trpělivost. Nejlepší trenér je podle mě ten, který má v týmu svou ratolest. Pak má i k trénování nejen svého syna či dcery, ale k celému družstvu velký vztah, který se přenáší i do pozdějších let, pokud u trénování zůstane. Tuhle práci dělají naprostí srdcaři, kteří to mají jako svého koníčka. Tím neříkám, že by u mužů nebyli srdcaři, ale už je to tam na nějaké profesionálnější úrovni, kdy nemusíte u každého hráče stát zvlášť a ukazovat mu, co má na ledě vůbec dělat. Prioritní je mít nějakou koncepci. U dětí je spíš nutné neustále připomínat jisté věci a opakovaně je upozorňovat na chyby, stále je učit. To si vždycky připomenu u hokejové školy, kterou provozujeme s Honzou Vavrečkou.

V Orlové se vždy tvořila vynikající parta, ať už byly výsledky prvního mužstva jakékoliv. Čím to podle vás je?
Ano, v tomto skutečně v Orlové nikdy problém nebyl. Bude to nejspíš lidmi, kteří se kolem hokeje v klubu dlouhodobě točí. Napadají mě pánové Buštík, Ziembinski a další, to jsou lidé, co to tady stmelují a celá ta pozitivní atmosféra pak dělá z kluků dobré kamarády.

Máte hokejové krédo, které se snažíte dodržovat?
Řídím se intuicí. Je to něco jiného než rutina, dám prostě na svůj nos. Mám pochopitelně vizi, jak by měl trénink vypadat a jak by tréninkové prvky měly být správně přeneseny do zápasu, nicméně v něm pak často dám právě na intuici. Když cítím, že bych měl něco změnit, zasáhnu.

Petr Česlík

Narozen: 15. ledna 1968
Hráčská kariéra: mládež Baník Ostrava mládež HC Vítkovice, Baník ČSA Karviná, VTJ Příbram, AZ Havířov, HC Frýdek-Místek.
Trenérská kariéra: Vítkovice Steel (mládež), HC Orlová (mládež + muži)
Oblíbený domácí klub: HC Orlová
Oblíbený zahraniční klub: nejsem vyhraněný, fandím klubům, kde působí Češi a Slováci

Celý rozhovor v sobotním vydání Karvinského a Havířovského deníku