Sestavy plné zvučných jmen a doprovodný program přilákaly na orlovský zimní stadion davy diváků. „Takhle plno tady už dlouho nebylo," uznal současný prezident HC Orlová Daniel Marosz.

Na ledě se před zaplněným zimákem proháněli takoví borci jako Štefanka, Rimmel, Mikšan, Galvas, Potočný, Hegegy, Maruna, Říčka, Pavliš, Prokop, Luka, Blatoň a další. Chyběl pouze olympijský vítěz z Nagana David Moravec.

Pobavily doprovodné přestávkové soutěže, zejména utkání v Bumperballu, kdy se vybraní fandové Orlové a Havířova vsoukali do nafukovacích bublin a střihli si fotbálek na ledě.

Oslavy 85 let orlovského hokeje.

A co na hokejové utkání říkali samotní aktéři exhibičního vystoupení? „Myslím, že se to povedlo. Byl tady, jestli ne plný, tak skoro plný dům, padaly branky, panovala bezvadná atmosféra, takže pro hokejového fanouška ideální," nechala se slyšet opora v orlovské brance ze sezony 2010/11 Dušan Šafránek. A pro gólmana to bylo také ideální? „Tak, to už nebylo tak příjemné, protože člověk v brance spíš mrznul," pousmál se. „Pak najednou přišla nějaká akce a gól, ale takové už exhibice jsou. Důležité je, že se lidi pobavili, pak jsme byli spokojeni i my," ujistil.

Nakonec popřál orlovskému hokeji do dalších let mnoho úspěchů. „Tyhle oslavy jsou pěkné, v Orlové se tradičně hrávala druhá liga, ale jedna věc je tohle a druhá realita. On ten hokej je vždycky o místních lidech, nadšencích, ale také hlavně o sponzorech. Podle mě by druhá liga městu slušela, protože když jsme tady hrávali my, přesvědčili jsme se, že Orlová je hokejové město. Diváci navštěvovali zápasy v hojném počtu, herně se dařilo, takže mé přání je nasnadě - aby se v Orlové zase stabilně hrála druhá liga," rozloučil se stále aktivní brankář Opavy.

Oslavy 85 let orlovského hokeje.

Také Golem, čili velezkušený Radim Golab, zažil v Orlové krásná léta. „Bylo to hezké vzpomínání a jsem rád, že jsem si takový zápas mohl zahrát. Mně už se to asi nestane, abych si ještě zahrál před tolika lidmi a v takové atmosféře právě v Orlové," byl Golab rád za možnost startovat v nedělní exhibici.

Pak pokračoval. „Připomenulo mi to, a je to už dobrých patnáct let zpátky, jak se tady hrál baráž o první ligu s Kometou Brno, Mladou Boleslaví, což jsou dnes extraligové celky. Vybavuji si i další úspěšné sezony, třeba tu s finále proti Šumperku, kdy jsem si mohl zahrát s Potokem (Martinem Potočným – pozn. aut.), takže nostalgie u mě určitě byla," souhlasil po zápase a ocenil diváckou kulisu.

„Havířov byl dobrá volba. Zaplněný stadion dnes byl i díky tomu, že s AZetem přijela i početná divácká kulisa a protože se nenechali zahanbit ani naši fanoušci, byla na zimáku super atmosféra. Orlovští i havířovští fanoušci se přišli podívat na spoustu kluků, kteří jim před pár lety rozdávali radost a já věřím, že dnes z toho zase měli radost samotní diváci," mínil po vydařeném zápase, kde výsledek nehrál roli.

Myslí si Radim Golab, že se rodí nová zajímavá tradice podobných utkání? „Já osobně bych to uvítal. Dneska vím jen to, že se rodí silvestrovská setkání na ledě, kde by měli hrát právě borci jako Najdek, Rozum, Potočný, Zdráhal, Šebesta a další, čili všechno špičkoví hráči, kteří prošli extraligou nebo hokejem v Havířově. Mělo by se to hrát každý rok na Sareze," prozradil.

A co by Orlové do nejbližších let popřál? „Tak snad asi to, aby se dostala zpět do druhé ligy a hrála tam na předních příčkách jako tenkrát my," pousmál se. „Hlavně, aby se v Orlové hrál dobrý hokej, protože divák to vycítí a pozná," ví ze své vlastní zkušenosti.

Také na havířovské straně byla k vidění spousta špičkových hráčů, některých ještě současných. K těm, kteří už ale pověsili brusle na pomyslný hřebík, patří i legenda AZetu Robert Najdek. „Fakt super věc se takhle po čase zase vidět," byl rád za možnost účastnit se exhibice. I on rád vzpomínal na vzájemné boje z tehdejší druhé ligy. „Na Moravě se tenkrát sešla super konkurence, většina z těch kvalitních týmů je teď vlastně v první lize, takže určitě je na co vzpomínat. Byly to těžké boje," vybavoval si.

Atmosféra oslav byla úžasná.

Rovněž Najdek by uvítal možnost hrát více takových památečních zápasů. „Snad ještě divákům něco ukážeme a do té doby toho moc nezapomeneme," smál se. On sám se totiž na brusle postavil po dlouhé době. „Jestli se udržuji v kondici? Vůbec. Na bruslích jsem stál po dvou letech," smál se. „Měli jsme jen společný trénink a šlo se na věc," doplnil.

Exhibice se vždy pořádají pro pobavení diváků, ale berou to i hráči nějak prestižněji? Na ledě bylo evidentní, že se navzájem šetří a opravdu se snaží spíš pobavit obecenstvo. „Jasně, bylo to fajn. Ono je vždy třeba trefit tu hranici, aby se člověk na hokeji bavil, ale aby zároveň poznal, že přece jen o něco jde a nikdo to úplně nevypouští. Dneska se to, zdá se, povedlo," zazubil se.

A ocenil, že hokej v Orlové slaví krásných 85 let. „To je moc hezké číslo, je to ranec let. Přál bych místnímu hokeji další úspěšné roky, jako byly ty před těmi pět nebo deseti lety. Ať to v Orlové drží a snaží se hrát zase špici druhé ligy," poznamenal.

Na ledě se proháněli slavní hráči.

V podobném duchu mluvil i Potok, tedy Martin Potočný, jenž stojí za obnovením tradiční hokejové značky AZ. „Na tohle snad musí být jen samá pozitiva. Dokázali jsme, že se po dlouhé době dá hokejem v Orlové zase bavit a o to šlo především," byl rád za vydařený večer. „Pevně věřím, že si to všichni užili. Původní myšlenka byla samozřejmě sejít se zase v těch obou úspěšných týmech a za havířovskou stranu jsem tomu strašně rád, protože ten kolektiv, který se před pěti lety nastartoval, byl ojedinělý a rádi se takto rok co rok scházíváme," přibližoval Potočný po utkání.

Rád by věřil i tomu, že hráči tímto zápasem odstartovali novou epochu svého hokejového působení. „Mohli bychom být na startu založení starých gard, které by v okolí podle mě i většiny bývalých hráčů měly fungovat. Klukům přejeme, aby do těch starých gard přicházeli co nejpozději, ale jasně deklarujeme, že budou mít po konci hráčské kariéry kam jít. Ono se to nezdá, ale když člověk s hokejem sekne, stejně mu pak chybí ten každodenní život v kabině, srandičky, které se tam zažívaly, i ta soudržnost na ledě. Prostě ten hokejový život, který znali během vlastní kariéry," objasňoval, jak se hokejista cítí, když ukončí aktivní činnost.

Atmosféra oslav byla úžasná.

A co Orlová? I tam přece Potočný působil. „Ano a vzpomínám na to rád. Taky věřím, že si to dnes domácí vychutnali a dokázali přivést na zimák tolik lidí. Doufám, že se tady zase narovnají vztahy s městem, protože tak jako Havířov do první, patří zase Orlová jednoznačně do druhé ligy, to říkám zcela na rovinu," ujistil.

Proč si to myslí? „To je jednoduché, Orlová nemůže hrát kraj, protože to je dno. Orlová prostě musí hrát druhou ligu, kam patří velikostí města, velikostí základny, úspěchy v mládeži i svou tradicí," přeje i Potočný orlovskému klubu lepší zítřky.

Sestavy exhibičního utkání

Orlová: Šafránek, Gleich, Iláš – Javín, Štefanka, Galvas, Sznapka, Vnenk, Tomis, Golab, Hegegy – Mikšan, Grygar, Studený – Luka, Škatula, Blatoň – Samiec, Galgonek, Kraft – Urbánek, Rosůlek, Pavliš. Trenér: Aleš Flašar.

Havířov: L. Daneček, Vrba, Matoušek – Prokop, L. Zientek, Krisl, Machálek, Rimmel, Balčík, Vydra, M. Zientek, Brezáni – Najdek, Maruna, Klimša – Potočný, Stránský, Sztefek – Pavlas, J. Daneček, Říčka – Pechanec, Kraft, Lhotský. Trenér: Stanislav Sztefek.

HC Orlová1995 – postup do II. ligy
1997 – baráž o I. ligu
2002 – vítěz II. ligy a účast v baráži o I. ligu
2009 - finalista druhé ligy
2011 - finalista druhé ligy
2012 - vítěz krajského přeboru
2013 - vítěz krajského přeboru

Nejznámější odchovanci: Filip Štefanka, Radim Valchař, Ondrej Šedivý, Daniel Krenželok, Jan Steber.