Trest přišel na konci loňské sezony a již běží. Podle jednoho z potrestaných, trenéra Jindřicha Krawczynskeho, ale vše mohlo dopadnout jinak.

Trenér viní vedení klubu

„Po prvním zápase loňské sezony jsme přišli za vedením klubu a řekli, ať nás odhlásí, že takto hrát nemůžeme. Teprve tehdy nám totiž vedení klubu konečně zajistilo podklady pro danou sezonu a vyšlo tak najevo, že ročník narození 1997 nemá v soutěži hrát," říká Jindřich Krawczynski.

„Od vedení ale přišel pokyn, ať s těmi kluky hrajeme dál. V té sezoně ale měli za starší dorost hrát pouze ročníky 98 a 99 a těch jsme měli málo. Vize vedení ale byla odehrát takto sezonu a ještě jsme měli vybojovat postup do dorostenecké ligy," tvrdí dále orlovský trenér.

Vedení: Trenér porušoval náš zákaz

Vedení orlovského klubu ale trenérova slova odmítá. A brání se i tomu, že skutečnost o ročníku 1997 sdělili až po 1. zápase.

„Vždyť ty platné směrnice vycházejí vždy už několik týdnů před danou sezonou a každý se s nimi může seznámit. Ano, vizi postoupit jsme skutečně měli. Když ale směrnice určily, že ročníky 1997 už v dané sezoně nastupovat nesmí, bylo nám jasné, že postup nedáme a cíl prostě zněl odehrát sezonu," řekl Deníku prezident klubu HC Orlová Daniel Marosz.

„Sami jsme také samozřejmě zakázali, aby kluci s ročníkem narození 1997 hráli a pokud se tak stalo, bylo to bez našeho vědomí," doplnil Marosz.

Prý se to děje častěji…

Podle některých lidí, kteří se pohybují kolem hokeje, se přitom výše uvedené čachry dějí častěji. Některé kluby zkrátka nemají dostatek mladých hráčů a takto se problém řeší.

„Děje se to napříč kluby v republice. Vedení chce úspěchy a malé kluby nemají takovou základnu. Lepší hráči navíc odcházejí do velkých klubů," řekl druhý potrestaný v orlovské kauze Ivo Křehlík pro web ostrava.idnes.cz.

Svaz: Běžné to určitě není

S tím ale nesouhlasí hokejový svaz.

„Ne, neděje se to běžně a vždy jde o pochybení jedince či jedinců v daném klubu. Většinou za tím stojí pouze touha dosahovat co možná nejlepších výsledků," řekl sekretář Krajského hokejového svazu Zlín, tedy svazu, který přišel na orlovské nesrovnalosti a vynesl i výše zmíněné verdikty, Tomáš Jankovič.

Pravdou ale je, že roční distanc si za podobné praktiky vysloužil třeba i trenér dorostu přerovského klubu.

Deník se kauze bude věnovat také v pondělním vydání, kdy přinese i ohlasy rodičů a samotných mladých hráčů.