HC Orlová – Slezan Opava 5:2 (1:0, 2:0, 2:2)

Druhá hokejová liga rozehrála v úterý prvními zápasy čtvrtfinálové série. Ve skupině Východ vítězili favorité, čili celky, které hrály v domácím prostředí. Byl to i případ Orlové, která doma před bouřícím stadionem přejela Opavu.


Způsob, jakým Orli dokráčeli k důležité první výhře, byl impozantní. Dvě třetiny nedali hostům ani „čichnout“ ke gólové šanci, hattrickem se navíc blýskl forvard Petr Škatula a Orlová vedla hladce 3:0. „Úvodní výhra je nesmírně důležitá. Zvláště, když se série hraje jen na dvě vítězství. Potěšilo mne, že mužstvo k zápasu takto přistoupilo. Odehrálo jej na jedničku s hvězdičkou,“ byl nadmíru spokojen po úspěšném vstupním kroku do série trenér Orlové Petr Česlík.


Výkon jeho mužstva signalizoval, že se Orlová opět vrací do vrcholné formy, kterou předváděla mezi 10. a 40. kolem dlouhodobé části. Nyní se domácí hráči Slezanu náležitě „pomstili“ za debakl 2:9 z posledního vzájemného zápasu. „Řekl bych, že to bylo snad ještě o krůček lepší než v té době, kdy jsme pravidelně vyhrávali. Byl to fantastický výkon,“ rozplýval se Česlík.


Domácím se náramně vydařil vstup do zápasu. Po třech minutách se radovali ze Škatulovy trefy. Na začátku druhé části přidal Petr Škatula druhý gól a přesně v polovině zápasu dokonal čistý hattrick. Na všechny tři góly mu nahrával kapitán Potočný. „Petrovi to ohromně přeju, protože to je kluk, který si v tréninku ještě přidává. Poctivě makal a teď se dočkal odměny,“ pochválil šikovného útočníka orlovský trenér.


Zároveň vyzdvihl i všechny ostatní hráče. „Pokyny byly jasné. Šli jsme do soupeře od začátku naplno, hráli jsme doma a s našimi fanoušky v zádech jsme se cítili nepřemožitelní. Vše začínalo od poctivé defenzivy, útočníci opět vypomáhali obraně, všichni hráči příkladně bojovali, famózní byl gólman Šafránek,“ vyjmenovával Česlík.


Jen se potvrdilo, že v play off rozhodují gólmani a Dušan Šafránek má letos skutečně brilantní formu. Opavští střelci si na něm lámali zuby až do 46. minuty, kdy jeho kouzlo protrhl Chalupa. Pak hosté výrazně ožili a v úseku mezi první a druhou trefou byli lepší. „Kluci si už asi mysleli, že zápas dotáhnou v poklidu do úspěšného konce. Viděli se už v šatnách. Kvalitní soupeř nás ale vyvedl z omylu,“ zopakoval Česlík svým hráčům, že se nevyplácí podceňovat situace v play off za žádného sebeuspokojivého stavu.


Domácí nicméně udrželi stav inkasovaných branek na dvou opavských trefách, což vždy značí brankářskou kvalitu. „Už před zahájením série jsem říkal, že budou rozhodovat gólmani, v čemž je naše výhoda. Máme Dušana,“ chválil orlovskou oporu mezi tyčemi Petr Česlík.


Kromě lepší obrany by mohly rozhodovat i zkušenosti, kterých má o něco více také Orlová. „Opava má talentovaný a perspektivní tým, ale mladý. My máme rovněž mladý tým, ale přeci jen i o něco více zkušenějších hráčů, kteří dovedou rozhodovat tyto zápasy, jako jsou Potočný, Mintěl, Prokop,“ podotkl Česlík. A když je třeba, tak rozhodne někdo z mladších dravců, jako třeba Škatula. „Tyhle zápasy jsou pro mladé hráče velkou šancí, jak na sebe upozornit. Jsou nejvíce sledované, prostě nejdůležitější a mladí cítí šanci zahrát si vyšší soutěže,“ dodal trenér Orlů.


Ten zároveň po výhře 5:2 odmítl jakékoliv radostné jásání, že je téměř rozhodnuto. „Opava prohrávala v sérii s Břeclaví 0:1 a otočila to. Každý zápas je jiný, udělali jsme jen první krok. Samozřejmě, že budeme chtít sérii ukončit už v Opavě, ale vyhráno zatím ještě nic není. Musíme do toho jít znovu naplno. Naštěstí kluci nelétají v oblacích, držíme se oběma nohama na zemi, protože jsme se už několikrát přesvědčili, že obrat o body nás může kterýkoliv tým soutěže. A v play off to platí dvojnásob. Záleží proto jen na našem přístupu a respektu k soupeři. Nikdo vám body jen tak nedaruje,“ zopakoval svou známou formulku Petr Česlík. Potvrdí to jeho svěřenci i zítra v Opavě?


Branky a nahrávky: 3. Škatula (Potočný, Prokop), 22. Škatula (Potočný, Haas), 30. Škatula (Potočný), 57. Grygar (Mintěl), 60. Prokop – 46. Chalupa (Kocian), 56. Chalupa (Rehuš), stav série: 1:0.


Orlová: Šafránek – Mintěl, Vydra, Prokop, Samiec, Kudláček, Urbánek, Golab – Grygar, Kraft, J. Dušek – Škatula, Potočný, Haas – Stránský, Studený, Blatoň – Kotásek. Trenéři: Petr Česlík a Radomír Grimm.