Naději na úspěch vkládají čtyři okresním soudem zatím nepravomocně odsouzení do nového znaleckého posudku, podle kterého byla hodnota jedné ze soch nižší, než stanovil původní posudek. Změna je tak zásadní, že by se mohli dostat do nižší trestní sazby.

„Znalec tvrdí, že socha Dívky, odcizená z lázeňského parku v Darkově, byla kulturním dědictvím, tudíž se s ní nedalo obchodovat a vyčíslit její cenu je tedy problematické,“ zaznělo kromě jiného v úterý u soudu.

Místo nehody, při níž v pondělí zemřeli dva mladí muži, u zahrádkářské osady v Orlové-Městě. 20. února 2024.
VIDEO: Místo tragické nehody v Orlové. Místní tu požadují snížení rychlosti

Hlavní postava, podle obžaloby organizátor krádeží Zdeněk G., také řekl, že zvažuje, že nechá s kolegy na vlastní náklady zhotovit sochy nové. Co v té věci již podnikl, však státní zástupkyni neodpověděl.

V případu figuruje šest osob - pět obžalovaných přímo z krádeže soch, šestý je majitel sběrny kovového šrotu na Olomoucku, který kov vykoupil. Podle žalobce totiž musel při svých dlouholetých zkušenostech vědět, že to není bronzový odpad, ale zdevastované umělecké dílo.

Chátrající budova bývalé ZŠ Žižkova. Dnes objekt patří Lázním Darkov. Stav v zimě roku 2024.
Ostudy Karviné, 1. díl: Bývalá chátrající ZŠ Žižkova. Kdy objekt zase ožije

Případem se nejprve zabýval Okresní soud v Karviné. Ten organizátorovi a pěti mužům z Karvinska a Ostravska vyměřil nepodmíněné tresty. Majiteli sběrny z Olomoucka uložil podmíněný a peněžitý trest. Trest stihl i sběrnu. Jako právnická osoba má zaplatit dva miliony korun. Dva z odsouzených verdikt přijali. Zbylí, mezi nimi majitel výkupny šrotu a samotná sběrna, se odvolali ke krajskému soudu. Odvolala se i žaloba. Konečný rozsudek v úterý nepadl, další jednání je nařízeno na konec března.