Vše začalo, když poškozený muž kontaktoval na jistém internetovém portálu mladou dívku, která zde vystupovala jako dvacetiletá Marika z Havířova. Následně spolu začali konverzovat, nejprve na internetu, poté přes aplikaci v telefonu. Během toho mu měla dívka nabídnout své fotografie za malou úplatu 200 korun.

"Na to muž kývl a přes digitální peněženku jí tuto sumu poslal, načež obdržel slíbené fotky. V průběhu dalších dní, kdy byli stále v písemném kontaktu přes aplikaci, měla dívka cílenou komunikací, manipulativními technikami a také zasíláním dalších fotografií působit na city poškozeného, kdy se jejich vztah začal prohlubovat," popsala mluvčí moravskoslezské policie Kateřina Kubzová.

Ilustrační snímky Policie, 19. dubna 2024, Ostrava.
Smrtelná hranice alkoholu v krvi? Pohoda, třinecký opilec zvládne i to

Mladá žena byla poškozenému sympatická, a když jej měla požádat o finanční podporu s tím, že je na nemocenské a ve finanční tísni, muž s pomocí nezaváhal. Dívka tak měla průběžně žádat o poskytnutí či půjčení peněz, kdy argumentovala různými legendami.

Na sjednanou schůzku "nepřišla", pak přišla blokace

"Například potřebovala peníze na nákup jídla, hygienických potřeb, dárku pro matku, ale také na uhrazení nájmu, nedoplatku za vodu či koupi nové pračky. Její požadavky se však stupňovaly a na muže měla postupem času vyvíjet psychologický nátlak. Zároveň měla slibovat vrácení peněz či kompenzaci v rámci jejich budoucího vztahu," řekla dále mluvčí policie.

Během necelého měsíce jí tak muž zaslal několik částek na účet a další prostřednictvím kupónů skrze digitální peněženku, vše v celkové výši téměř 85 tisíc korun. Poškozený se několikrát snažil se svou „vysněnou slečnou“ domluvit na osobním setkání. K tomu však nikdy nedošlo, jelikož dívka měla vždy přijít s nějakou výmluvou. Na poslední sjednanou schůzku nedorazila, následně si muže zablokovala a tím jejich konverzace skončila.

Hasiči vyjeli ve středu 15. května do Morávky, kde hořel ohřívač vody do bazénu a garáž.
Termokamera i rozbrušovací pila v akci, hořel bazénový ohřívač v Morávce

"Poškozenému tak došlo, že se stal obětí podvodného jednání a vše oznámil na policii. Věc si převzali do své gesce třinečtí kriminalisté, kterým se díky komplexnímu vyhodnocení zajištěné komunikace, výpisů z účtů a dalších listinných materiálů podařilo ztotožnit osobu možného podezřelého. Následně muže (34 let) z Karvinska obvinili z přečinu podvodu," dodala mluvčí policie.

Kriminalisté také zjistili, že fotografie ženy, za kterou se vydával a posílal je poškozenému, stáhl obviněný ze zahraničních internetových stránek. Muž s kriminalisty při výslechu spolupracoval a k vytýkanému jednání se doznal. Dále pak uvedl, že měl finanční problémy, a proto pod identitou mladé dívky využil konverzace s poškozeným s tím, že vylákané peníze použil pro svou potřebu. Muži v případě odsouzení hrozí až dvouletý pobyt za mřížemi.