Babiš? Pověsit! Hamáček? Zastřelit! Policisté? Dobytek a lynčovat! Taková byla ve zkratce žurnalistika Veličky coby šéfredaktora internetových Vlasteneckých novin. „Psal je ráno, nesnesl být rušen,“ upřesňovali k tomu svědci z řad příbuzenstva jeho partnerky. Spousta internetové žumpy se objevovala v souvislosti s koronavirovou pandemií a odmítáním se podřídit schváleným hygienickým opatřením počínaje nošením roušek.

A pomyslnou korunu svému působení ve Vlasteneckých novinách nasadil Velička po tragickém žhářském útoku v Bohumíně, kde zahynulo celkem jedenáct lidí. Oběti totiž tehdy označil – aniž by byla veřejně známa jejich identita – za příslušníky menšinového etnika. Už titulek hovořil za všechno: „Jedenáct cikánů mínus! Něco uhořelo a něco vyskákalo z oken!“ Experti na výpočetní techniku zjistili, že článek byl založen, editován a posléze smazán z jeho notebooku (mimochodem, propadlého státu coby součást trestu).

„Obžalovaný pracoval jako řidič, kdy vydělával dvacet až třicet tisíc korun, a pracovní poměr mu byl ukončen právě v souvislosti s bohumínským žhářským útokem,“ podotkla předsedkyně senátu krajského soudu Renée Freiwaldová s tím, že Velička dosti překročil meze respektovatelné pro zachování svobodného projevu. „Svědčí o tom výrazové prostředky, jejich množství i intenzita subjektů, které byly napadány,“ pokračovala.

MOHLO BY VÁS TAKÉ ZAJÍMAT: Muž v Ostravě zkolaboval za volantem. Život mu zachránili policisté

Ostrava, policie, záchrana, muž 8. 8. 2024 | Video: Se svolením Policie ČR

Vlastenecké noviny vydávala právnická osoba C.I.A. a u tohoto zapsaného spolku označil soud za jedinou činnou osobu obžalovaného Veličku. Ten dostal navrch peněžitý trest ve výši šedesát tisíc korun, neboť si „vlasteneckým“ psaním prý i vydělával.

Krajský soud se ztotožnil se závěry soudu okresního, kdy jen upřesnil, že Velička neměl v úmyslu hrozbami vládě a jednotlivým politikům způsobit „majetkovou újmu velkého rozsahu“. Vyhrůžky ublížením na zdraví či smrtí potvrdil.

Sám obžalovaný, který nepotřeboval vzhledem k trestní sazbě advokáta, na odvolací řízení nedorazil. Nepotvrdily se ani obavy, že by ho přišli podpořit lidé z dezinformační scény (justiční stráž nicméně kvůli tomu určitá opatření podnikla).

Objevil se jen formální právní zástupce C.I.A., jenž však odmítl případ komentovat. „Výsledek byl až na drobné právní korekce vcelku očekávaný,“ nechala se slyšet státní zástupkyně. Velička ani nemohl dostat přísnější trest, protože s ním její kolegové z „okresu“ souhlasili.

Proti verdiktu krajského soudu si může podat maximálně dovolání k soudu nejvyššímu.