Návštěvník může potkat faraóna, Caesara s Kleopatrou, tři mušketýry, císařovnu Marii Terezii, ale také prezidenta Masaryka, Beneše i Havla. Více jak tři desítky inscenovaných obrazů doprovází krátký vysvětlující text a skutečné zobrazení dané osobnosti.

Svět lidí navíc doplňuje i několik kapitol ze světa pohádek. Se svým princem se potkává Šípková Růženka, Sněhurku doprovází všech sedm trpaslíků, Shrek čeká na Fionu.

Pozornost si zasluhuje nejen to, co panenka Barbie předvádí na výstavě, ale i to, čím se v průběhu uplynulého půlstoletí sama stala. Na výstavě je jí věnována zvláštní kapitola, která vypovídá o tom, jak a kde se v roce 1959 „narodila“ a jak její věhlas rostl až k dnešní velikosti opravdové módní ikony.
Na diváky čeká řada dalších kapitol a historických zajímavostí, které pro panenku Barbie

a její družinu vybrala a kostýmy i kulisami opatřila Kristýna Vařeková z Orlové. „Najdu si historickou postavu a k tomu hledám panenku tak, aby byla aspoň trochu podobná té osobě. Podle potřeby pak provedu menší či větší úpravy a ušiji na ni kostýmek. Je to můj koníček. Věnuji se mu už deset let. Udělala jsem takto více než sto padesát panenek. Na této výstavě jsem úzce spolupracovala se Střední školou hotelovou, obchodní a polygrafickou z Českého Těšína,“ uvedla autorka expozice, která v pečlivě zpracovaných detailech nezapře profesi textilní výtvarnice.

Šatník jejich Barbínek vypovídá o hravosti i mistrovsky zvládnutém řemesle. Výstava S panenkami za historií aneb světové dějiny očima panenky Barbie, kterou připravilo Muzeum Těšínska, potrvá do 31. května.