Do neděle si na své přijdou malí, a to dokonce i ti nejmenší diváci od šesti měsíců věku, až po zkušené matadory divadelních hledišť, kteří se jen nespokojí s průměrnou kvalitou.
„Tento ročník, stejně jako ty uplynulé, doslova nabitý zajímavými a mimořádně vydařenými divadelními kusy a navíc je připraveno pár zajímavých novinek," říká jedna z organizátorek, Gertruda Chowanioková.
Divadelníci slibují, že se diváci nemusí bát žádné jazykové bariéry. Odpolední a večerní představní pak již budou patřit dospělým divákům, neboť pražské Divadlo v Dlouhé na festival přiveze Gogolovy Hráče a Teatr STU z Krakowa se představí s hrou Rozhovory s ďáblem.
Druhý den přehlídky bude dopoledne opět patřit dětem. V Těšínském divadle se mohou malí diváci pobavit při hudební pohádce „My se vlka nebojíme" a připraven je i další doprovodný program pro děti.
Sobotní dopoledne se ponese ve znamení Václava Havla, neboť je připravena mezinárodní konference Pokušení 2012 – Havlovské dialogy. Odpoledne pak bude patřit oceňované hře Martina Čičváka Kukura, které přijede do Těšína představit pražský Činoherní klub. Večerní představení Tadeusze Słobodzianka Naše třída s herci varšavského Teatru Na Woli nastudoval slovenský režisér Ondrej Spišák, který již na tomto festivalu získal hlavní cenu Zlomenou závoru. Odnese si ji i letos?
To se diváci dozvědí až v závěru festivalu v neděli večer. Poslední festivalový den se diváci mohou pobavit u hry Erica-Emmanuela Schmitta Malé manželské zločiny a to v podání bratislavské scény Študio L+S, přičemž ve hře excelují Milan Lasica a Marta Sládečková. Tečku za letošním divadelním svátkem pak udělá polské divadlo Teatr Polski z Bielska- Biale hrou Ingmara Villqista Miłość w Königshütte.
Inspirace Havlem nabídne čtyřdenní samostatný program
V doprovodném programu (po celé čtyři dny festivalu) nazvaném Inspirace Havlem by divákům neměly uniknout zajímavé workshopy, rozhovory se světovými spisovateli, scénická čtení či mezinárodní kabaret spisovatelů včetně hudebních improvizací, v němž vystoupí umělci z Belgie, Itálie či Polska.
V sobotu se také uskuteční Mezinárodní konference za účasti předních historiků, politologů, dramatiků a přátel Václava Havla. Konference bude živě přenášena po internetu. Ve foyeru Teatru im. A. Mickiewicza v Cieszynie bude ve čtvrtek 7. června v 19 hodin otevřena výstava fotografií Václava Havla od předního českého fotografa Oldřicha Škáchy. Výstava bude pro veřejnost otevřena do 30. června.
Detailní program i s odkazy a dalšími informacemi o představeních na www.borderfestival.eu.
Vstupenky lze získat v předprodeji v Regionálním informačním centru v Českém Těšíně, tel. +420 558 711 866. Vstupenky bude také možno zakoupit 1 hodinu před představením na místě konání.Přidejte k tomu!!! Mjusí být!!!

Program Mezinárodního divadelního festivalu Bez hranic

9. června
- 11 h. – Cieszyn, Pokušení 2012 – Havlovské dialogy – mezinárodní konference
- 17 h. - Těšínské divadlo, Martin Čičvák Kukura (Činoherní klub, Praha)
- 19.30 h. Teatr im. Mickiewicza w Cieszynie, Tadeusz Słobodzianek Nasza klasa (Teatr Na Woli, Warszawa)

10. června
- 17 h. - Těšínské divadlo, Eric-Emmanuel Schmitt Malé manželské zločiny (Študio L+S Bratislava)
- 19 h. - Teatr im. Mickiewicza w Cieszynie, Ingmar Villqist Miłość w königshütte (Teatr Polski, Bielsko-Biała)
(změna programu vyhrazena)

GABRIELA CICHÁ