VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Výstavní maraton výtvarníka Pavla Hlavatého v Havířově

Havířov - „Žiji na plno, užívám si práce, vnímám krásy světa, lidských bytostí i bytí, dokud jsem ještě stár…," vyznal se právě v pondělí kdy mu bylo sedmdesát grafik a malíř Pavel Hlavatý. Ten už většinu času v roce žije a tvoří v Praze, a do Havířova, kde dříve dlouhá léta bydlel, už jen občas dojíždí. Ve své práci ani v životě nezahořkl, přestože to neměl v minulosti nijak lehké…

7.2.2013
SDÍLEJ:

Pavel Hlavatý. Foto: Josef Pintér

Protestkresby ´68

„Jsem životním optimistou a tím jsem zůstal i v letech 1968 až 1971, kdy jsem byl odsouzen a vězněn za výstavu Protestkresby ´68, které negovaly okupaci Československa a násilné potlačení pražského jara v roce 1968. Pak následovaly další soudy a další nepodmíněný trest. Dvacet let jsem nesměl u nás vystavovat, přednášet a byl jsem vyloučen ze všech uměleckých institucí," vzpomíná po letech Pavel Hlavatý.

Svou pracovitostí se však později prosadil a samostatně vystavoval v celé řadě renomovaných galerií v Belgii, Francii, Japonsku, Lucembursku, Německu, Norsku, Polsku a Švýcarsku. V posledních letech získal při návštěvách Číny i zde vysoké umělecké renomé, když obdržel druhou hlavní cenu Shanghai Expo 2010.

„Rád vzpomínám na své pobyty v Japonsku, kde jsem mohl stážovat v ateliérech předních japonských umělců, což byla pro mě obrovská škola a příležitost nahlédnout také do odlišné mentality lidí," dodává Pavel Hlavatý.

Pavel Hlavatý. V roce 1991 reprezentoval s dalšími dvanácti tvůrci československé umění na Pařížském salonu. Stal se zakladatelem nadace I.W.A. Pracuje jako kustod pražské grafické sbírky DRIT, která vyváží nejen do celé Evropy, ale v poslední době i do Asie ucelené komplety české grafiky, především první poloviny 20. století.

„I když čas jde stále dopředu, přibývající léta se snažím nevnímat, ale samozřejmě je nezastavíš. Umění je proto, aby vzrušovalo, věda dodává jistotu," dodává s úsměvem stále pozitivně naladěný umělec. V současné době můžete zhlédnout v Havířově hned čtyři výstavy, které Pavel Hlavatý připravil. A do dalších let má ještě hodně tvůrčích plánů.

Výstavy Pavla Hlavatého v Havířově

Kulturní dům Leoše Janáčka: Pavel Hlavatý Amarcord.
Obsáhlá výstava volné i užité grafiky z let 1968 až 2013. Výstava potrvá do 1. března 2013.

Galerie Radost Kulturní dům Radost: Český pozdní symbolismus v grafické tvorbě první poloviny 20. století.
Výstava originálů grafických listů. Výstava potrvá do 3. března 2013.

Galerie Maryčka Kulturní dům Petra Bezruče: Pavel Hlavatý Protestkresby '68.
Když se v lednu 1969 rozhořela v Praze první živá pochodeň Jana Palacha, rozhodla se skupina mladých lidí, že i oni musí vzdorovat normalizačnímu pokrytectví a svinstvu, které začalo zaplavovat „československý svět". Tak se zrodila výstava Protestkresby '68 v havířovském Kulturním domě Petra Bezruče. O měsíc později byla výstava násilně ukončena. Po dvaačtyřiceti letech je opět v Kulturním domě Petra Bezruče. Na výstavě budou prezentovány všechny původní kresby a rozsáhlá soudní, novinová a fotografická dokumentace. Vernisáž za účasti autora je zítra v 17 hodin. Výstava potrvá do 3. března 2013.

Galerie Spirála (Dělnická ulice): Franz von Bayros (1866-1924) a ti druzí.
Vernisáž je v úterý 12. února v 17 hod. Výstava prezentuje několik stovek originálů grafik F. v. Bayrose a současných umělců z celého světa, spojených uměleckým vyznáním Art Galant. Franz von Bayros, rakouský grafik, básník a ilustrátor, byl již před sto lety praotec všech umělců, které zajímalo intimní prostředí lásky. Výstavu 12. února v 17 hod. uvedou sexuolog Radim Uzel a Pavel Hlavatý. Výstava potrvá do 3. března 2013.

Autor: Břetislav Uhlář

7.2.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Tomio Okamura (uprostřed) slaví úspěch SPD ve volbách.
2 6

SPD: Za úspěch v regionu vděčíme i zkušenostem s islamizací Havířova

Fotbalový zápas vysílaný na České televizi živě mezi domácím týmem Řepiště a Doubravou.
7

Řepiště televizní premiéru neustály, po zápase se radovala Doubrava

Havířov přispěje na pomoc dětem v krizi

Město Havířov se bude částečně podílet na hrazení nákladů na činnost psychologů, kteří se starají o děti v krizových situacích.  

To jsou oni! Podívejte se, kdo bude nově hájit zájmy Moravskoslezského kraje

/FOTOGALERIE/ Kteří poslanci budou po volbách v dolní komoře parlamentu zastupovat a hájit zájmy Moravskoslezského kraje? Nejvíce mandátů získalo hnutí ANO. Podívejte se, kdo patří mezi nově zvolené poslance.

Skvělý AZ. Rozšrouboval i Motor!

Havířov /FOTO, VIDEO/ – Bravo. Prvoligoví hokejisté AZetu doma porazili českobudějovický Motor a stoupají tabulkou.

ANO dosáhlo výsledku, na který u nás bývala zvyklá ČSSD

/SLEDOVALI JSME ON-LINE, FOTOGALERIE Z VOLEBNÍCH ŠTÁBŮ/ Spočteno, podtrženo, hotovo. Volby v Moravskoslezském kraji jasně vyhrálo hnutí ANO s hejtmanem Ivo Vondrákem v čele, drtivou porážku naopak utržila ČSSD, kterou v regionu vedl celostátní lídr Lubomír Zaorálek. K urnám přišlo 551 446 lidí, čímž účast dosáhla 55,86 procent.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení