„Poprvé vidím pohromadě tolik mušlí v tak rozmanitých barvách a rozměrech. Jsou zajímavé a okouzlující. Prostě je to nádhera. Je vhodná na doplnění výuky přírodopisu. Žáci základních i středních škol by ji měli zhlédnout,“ vyjádřila svůj bezprostřední dojem na vernisáži učitelka Janina Ptaková. Rovněž pohled odborníka je jen samá chvála. „Je to perfektně připravená prezentace. Má velmi široký záběr druhů, z nichž některé patří k opravdovým vzácnostem. Velkým kladem jsou doprovodné texty autorů k jednotlivým výstavním blokům,“ řekl ostravský sběratel Martin Kuča.

Mezi velmi krásné a cenné druhy lastur patří kupříkladu zavinutec královský z tichomořských ostrovů. Další zajímavostí je zavinutec penízkový, který sloužil jako platidlo v jižní Číně, střední Africe a ve střední Indii více než dvanáct století před Kristem. K vidění jsou i ulity masožravých plžů, helmovky, ježovky, hvězdice, krabi, ráčci poustevníčci, mořské houby i korály sesbírané z celého světa, převážně však z oblasti Filipín a Indopacifiku. „Věříme, že výstava osloví širokou veřejnost. Je určena pro všechny věkové skupiny od dětí až po seniory,“ uvedla za organizátory Eliška Svatoňová.

Pracovnice Musaionu připravily zábavné testy pro základní školy ve znalostech o světových mořích a oceánech.
Výstava potrvá do neděle 30. března. Otevřena je úterý až pátek od 9 do 12.30 hodin a od 13 do 17 hodin. V sobotu od 9 do 13 a v neděli od 13 do 17 hodin. V pondělí je zavřeno.