Janáčkovo trio založila Markéta Janáčková před sedmi lety, od roku 2002 tento komorní soubor působí ve složení Helena Jiříkovská - housle (koncertní mistr Talichova komorního orchestru), Marek Novák - violoncello (člen České filharmonie) a Markéta Janáčková - klavír, a patří k prestižním reprezentantům vážné hudby nejenom u nás, ale v celém světě.

Janáčkovo trio se v letošním roce představí na koncertu Mezinárodního hudebního festivalu Janáčkův máj v Ostravě 28. května a bude v mnoha ohledech premiérový.

„Jsme moc rádi, že nás oslovil ředitel tohoto festivalu Jaromír Javůrek, a moc se do Ostravy těšíme. Budeme tady vystupovat poprvé a ve světové premiéře zde zahrajeme Variace na Janáčkovo téma od Jiřího Gemrota, což je skladatel a hudební pedagog na pražské konzervatoři a současně šéfrežisér Českého rozhlasu v Praze,“ říká klavíristka Markéta Janáčková a dodává, že skladatel psal toto dílo přímo na objednávku souboru. Před několika dny se Janáčkovo trio představilo na mezinárodním hudebním veletrhu Midem ve francouzském městě Cannes v rámci cyklu Talent Only.

„Myslím, že jsme nezklamali jako hudební reprezentanti České republiky, a máme radost, že se naše muzicírování setkalo s dost velkým ohlasem,“ dodává Markéta Janáčková.

Repertoár tohoto tria zahrnuje skladby stylových období od baroka po hudbu tohoto století.
Významnou část repertoáru pak tvoří skladby českých skladatelů.
Janáčkovo trio se také věnuje uvádění premiér skladeb našich soudobých skladatelů.

V letošním roce vydává Janáčkovo trio nové cédéčko s díly Alfréda Schnittkeho, které natočilo pro francouzského vydavatele Praga Digitals. Soubor chystá v letošním vystoupení nejenom v Evropě, ale také například v Kanadě, jakož i řadu setkání s hudbymilovným publikem v Čechách, na Moravě, ale také ve Slezsku, a na obecenstvo se prý hudebníci už moc těší.