Klub Templ na Stodolní ulici v Ostravě byl naplněn k prasknutí a všech šest finalistů si kulisu pochvalovalo.

Už od čtvrté odpolední vypuklo v neděli 13. dubna na jinak ztichlé a vylidněné Stodolní Velké finále soutěže, která má za místo vzniku v rodném listě město Havířov.

S postupem času a přibývajícím množstvím hlásících se kapel (v tomto ročníku více než 150!) se však soutěž z havířovského Jazz clubu rozrostla právě do zmíněného Templu a navíc frýdecko-místeckého klubu Stoun.

V těchto klubech se utkalo přes padesát kapel různých hudebních stylů v osmnácti základních a šesti semifinálových kolech a jen ti nejlepší to dotáhli až do nedělního Velkého finále.

Své zástupce zde měla celá Česká republika, když ve finále nastoupily jak prakticky místní soubory: Klipr (Ostrava) a Behind the door (Frýdek-Místek), vzdálenější: Chaos in head (Uherský Brod) a b.n.8 (Brno), tak ty, které přijely zdaleka: Woodoojam (Praha) a Potrubí (České Budějovice). Rozhodně však dlouhých cest většinou nelitovaly.

„Do Velkého finále se nemohly dostat špatné kapely, proto jsme věděli, že rozhodování bude velmi složité. Vsadili jsme stejně jako v předchozím ročníku na devatenáctičlennou porotu a přesto byly rozdíly na třetím až šestém místě velmi malé,“ popisuje za pořadatelskou agenturu Viking agency z Havířova Marek Slonina, současně šéf finálové poroty.

„Popisovat koncertní vystoupení každého z nich by vydalo na spoustu prostoru. Všechny kapely však podaly naprosto bezvadný výkon a publikum ve zcela zaplněném Templu jim vřele aplaudovalo od začátku až do konce šestihodinového maratonu,“ dodává porotce.

Největšího aplausu se nakonec dostalo během slavnostního vyhlášení třem nejlepším. Porotu opět ovládla kouzla woodoo, když vítězem Velkého finále sedmého ročníku Radegast Líhně 2008 stanovila skupinu pop-alternativní Woodoojam z Prahy.

„Kouzla woodoo asi po dnešku začneme používat, nicméně náš název z tohoto slova tak úplně nepramení. Kdysi jsme zkoušeli ve vodojemu a jmenovali se stejně, ale zdálo se nám to fádní, tak jsme to trochu ozvláštnili a poangličtili,“ smáli se při přebírání cen hudebníci z Woodoojam.

Získali nejen ceny partnerů, diplom a nošovického „Oskara“ sochu Radegasta, ale i možnost vystoupit na pěti významných hudebních akcích v regionu včetně Colours of Ostrava a havířovského PARAINKUBÁTORU.

Na druhém místě skončil favorit havířovské poroty – pop-jazzoví Behind the door, kteří celé Velké finále svým setem zahájili.

Přestože jde o instrumentální seskupení, chybějící hlas rozhodně nechyběl a kapela měla k poctám skvěle našlápnuto již od prvních tónů.

Na třetím místě skončilo velmi těsně českobudějovické funkrockové Potrubí. I obě zmíněné kapely obdržely ceny partnerů a zahrají si na letních akcích v regionu.

„Kdo by chtěl vidět vítěze naživo, najde informace o jejich koncertech nejen na jejich internetových stránkách, ale rovněž na stránkách soutěže www.lihen.cz, kde vše již brzy upřesníme,“ dodávají pořadatelé.

Přestože původně nechtěli odtajňovat pořadí na čtvrtém až šestém místě, prozradili, že na čtvrtém místě naprosto těsně skončili Chaos in head.

„Zdá se nám férové říct, že skutečně rozdíly mezi třetím a šestým místem byly naprosto minimální a každý jednotlivý porotce mohl jedním rozhodnutím pořadí změnit. Přejeme všem, i těm kdo tentokrát nezvítězili, mnoho štěstí v hudební kariéře a spoustu skvělých koncertů,“ uzavírají výčet informací o soutěži havířovští Vikingové s tím, že poděkování za letošní Radegast Líheň patří také městu Havířov, které bylo spolu s nošovickým pivovarem hlavním partnerem.

Ročník 2009 už je v přípravě a zájemci o přihlášení se vše dozví již brzy na stránkách soutěže www.lihen.cz.