Přestože se desátý ročník filmové přehlídky Kino na Hranici včerejším dnem přehoupl do své druhé poloviny, mají stále ještě obdivovatelé stříbrného plátna před sebou necelou dvacítku snímků, na něž se mohou těšit.

Promítačky se točí na třech místech ve městě nad Olší od úterý, ale slavnostního otevření se festival dočkal ve středu večer. Režisér a scénárista Petr Zelenka zde osobně uvedl svůj nejnovější snímek Karamazovi.

„Je to smutný film, ale třeba v něm Poláci najdou něco pro zasmání,“ řekl těsně před projekcí Zelenka, který po promítání diskutoval s diváky, aniž by potřeboval překladatele, neboť na dotazy odpovídal velmi slušnou polštinou. „Myslím si, že čistých žánrů již bylo dost,“ odpověděl na dotaz, proč film míchá několik žánrů do sebe.

Polským divákům se film skutečně velmi líbil, na možnost zajít si na něj do kina si však budou muset počkat do podzimu. V českých kinech je k vidění od 24. dubna.

Při slavnostním zahájení festivalu obdrželi někteří z organizátorů festivalu a členové Polsko-česko-slovenské solidarity vyznamenání polského prezidenta. Mezi nimi mimo jiné také bývalá ředitelka Kulturního a společenského střediska Střelnice Gertruda Chowanioková.

Přes den chodit do kina a večer se bavit na koncertech. Přesně tak vypadají festivalové dny. Na dnešní podvečer je připravena poslední koncertní lahůdka. V Jazzklubu na Střelnici bude od 22 hodin hrát rockové seskupení Legendy se vrací. V sestavě této kapely naleznou posluchači brilantního kytarového mága Adonise Civopulose, Petra Šišku, Romana „Izzi“ Izaiáše a Libora Pyška, bubeníka známého z mnoha jazzových seskupení.

V neděli odpoledne pak tečku za šestidenním filmovým maratónem udělá film Dušana Kleina Svatba na bitevním poli.

Gabriela Cichá