Ozdobou letošního literárního posezení byla prozaička, bývalá disidentka a donedávna také diplomatka Lenka Procházková.

Po pěveckém vystoupení orlovského dua Lucie Bublavé a Jana Dospivy si mohli havířovští kulturní fajnšmekři jako vůbec první vyslechnout ukázky z právě dokončeného a dosud nevydaného románu o Janu Palachovi z pera Lenky Procházkové. Známá spisovatelka ještě krátce pohovořila o svém již publikovaném románu Narušitel. V následné besedě nechyběla ani kritika o výuce mládeže ve školách, která zapomíná na některé události z let minulých.

Tečku za zahradní idylkou udělaly zcela nečekaně blesky, hromy, kroupy a přívaly deště. Festival pak pokračoval autorským čtením v prostorách knihovny. Úryvky ze své tvorby přednesli Iva Savková, Marta Gelnarová, Jan Przybyla, Jarda Drlík, Adriana Dosedělová a Vláďa Jasiok z tvůrčí skupiny S. P. I.

Představili se také spřátelení básníci z Ostravy, Českého Těšína a Opavy Soňa Harasimová, Jiří Hort, Martin Hanák a Luděk Baštan.

„Až na zcela nečekaný déšť jsem s průběhem nanejvýš spokojena. Nálada byla výborná a účast Lenky Procházkové nás všechny nesmírně potěšila. Nemalý podíl na přípravě měly knihovnice Martina Urbančíková, Jana Brůžková a Renata Maliková, které zajistily perfektní zázemí,“ konstatovala hlavní organizátorka Jindra Zlámalová, která na závěr zazpívala a zahrála na kytaru.

Pořadem provázela Hana Dvořáková.