Bohatý program čeká na diváky od čtvrtka 12. do neděle 15. června při historicky prvním ročníku akce nazvané ParaInkubátor, která vlastně spojuje devítiletý hudební festival Inkubátor a tříletý projekt sportovních her pro osoby s postižením Paragames. Všichni návštěvníci společně tak mají možnost okusit nejen netradiční sportovní disciplíny, ale rovněž se pobavit u kulturního programu čítajícího na šedesát umělců a skupin.

Kulturní část akce letos ovládnou v letním kině mladé tváře, kterých na akci vystoupí rovných pětačtyřicet. Pořadatelé volili zejména soubory a jednotlivce z regionu, ale přesto se porozhlédli po souborech, které v posledních měsících a letech sklízely vavříny slávy.

„Sami pořádáme již léta soutěž amatérských hudebníků Líheň a dáváme potom těm nejlepším možnost prezentace na velkých akcích. Letos jsme navázali spolupráci i s dalšími soutěžemi a proto se na podiích představí hned pět vítězů velkých soutěží v ČR,“ vypočítávají pořadatelé z havířovské Viking agency, kteří se starají o kulturní část akce.

Na pódiu zahrají vítězové soutěží Popstar (Niceland), Líheň 2008 (Woodoojam), Boom cup 2005 (Blissten), Inkubátor na I-legálně.cz (Chaotic), či IDA (DJ Lowa). Mimo jmenovaných ale zamíří jistě návštěvníci i na jednu ze dvou scén zejména za hlavními hvězdami, kterými jsou Chinaski, Dan Bárta, Pražský výběr 2, Michal Hrůza, Vypsaná fixa, Horkýže Slíže, Priessnitz, Indy a Wich, či Bow Wawe.

V rámci zahájení a after party nepůjde jen o hudbu. Představí se i tanečníci, literáti, filmaři, básníci, či netradičně sprejeři. „Podařilo se nám navázat rovněž spolupráci s tradiční soutěží sprejerů v Havířově a tak je letos poprvé součástí akce i United Colours Graffiti jam Přihlášených je na padesát účastníků z České i Polské republiky a věříme, že tedy bude nejen co poslouchat, ale rovněž na co koukat,“ dodávají Vikingové. Kompletní a přehledný program kulturní části najdou zájemci na stránkách www.festivalinkubator.cz, kde jsou rovněž informace k možnostem zakoupení lístků, či technické informace k parkování, stanovému městečku se snídaní v ceně a podobně.

Paragames pro změnu ovládnou centrum města v okolí Městské sportovní haly. A pro ty, kdo mají raději pohyb, nebo budou chtít jen na chvíli opustit festivalové dění a vyzkoušet si některou z netradičních disciplín, to bude to pravé místo. Na třicet paradisciplín, které budou plnit amatérští parasportovci, bude k dispozici i ostatním návštěvníkům. Pouze osoby s postižením budou plnit úkoly postupně, aby dosáhli na výsledná ocenění.

„Abychom zejména v sobotní nejexponovanější den akce usnadnili pohyb mezi oběma místy konání, zajistili jsme pro návštěvníky kyvadlovou dopravu. Nízkopodlažní autobus bude od haly k letnímu kinu zajíždět od deváté ranní do třetí hodiny odpolední,“ přibližují za para část akce pořadatelé ze společnosti Para consulting. Každý si bude moci vyzkoušet například sportovní aktivity na vozíku, boccia, frisbee, handbike, horolezeckou stěnu, labyrint, psychomotorické hry, adrenalinové Radegastovo městečko zábavy, ringo, showdown a mnohé další.

Dalším lákadlem, proč zamířit na sportovní část akce, bude i Český pohár v basketu na vozíku, kterého se od 15 hodin zúčastní tři přední české týmy SK Hobit Brno, USK Meta Praha a BKV Frýdek-Místek. Více k této části akce najdou zájemci na www.paraco.cz. Kontaktními stránkami akce jsou www.parainkubator.eu.

ParaInkubátor se v Havířově koná od 12. do 15. června 2008 a vstupenky na celou akci jsou v předprodejích ještě za 250 korun. „Srdečně zveme nejen na akci samotnou, ale také na zahajovací Benefiční koncert. Ten je připraven do Městské sportovní haly na čtvrtek 12. června od 18 hodin. Vstup je zdarma a vystoupí zde v netradičním programu rytmická skupina studentů z Jedličkova ústavu v Praze The Tap Tap, skupiny Limit Dance corporation, Maniak aerobic Ivany Kožmínové, či zástupci havířovských organizací ZUŠ a Asterix. Rozloučením bude After party v havířovském Jazz clubu s prezentací tvorby amatérských havířovských filmařů, básníků a divadelníků,“ uzavírají pořadatelé.