Na devadesáti plátnech představuje výběr ze své bohaté malířské tvorby. Kubíčkovu osobnost a dílo představil výtvarník a pedagog Otta Dedek. „Vedle své náročné lékařské profese je milovníkem přírody. Své představy o světě uzavírá do rytmických veršů, drobné epizody svého života zachycuje v povídkách, ale v prvé řadě mnoho času věnuje výtvarné tvorbě,“ uvedl při slavnostním zahájení Dedek.

Malíř Kubíček byl vždy svůj, nekopíroval žádné autory ani umělecké směry. „V jeho obrázcích můžeme dešifrovat touhu po poznání přírody a člověka. Konečným smyslem jeho tvorby je pak předávat divákům své okouzlení životem, vlastní zážitky a představy, které jsou často na pomezí reality a snů,“ dodal ještě havířovský pedagog. Dokreslují to i malby jako Medvědí rodinka (pastel), Selské stavení (pastel), Slezská krajina (pastel), Beskydský potůček (olej), Osamělý strom (olej) nebo kostel v Javorníku (olej).

Nevyhýbá se ani portrétům a architektuře. „Umění je kouzlo života, s kterým se musí umět zacházet,“ je autorovým mottem. Bohumil Kubíček je zakladatelem havířovské výtvarné skupiny Sušská paleta.

Expozici doprovází i malá prezentace fotografií Luboše Kováře, jubilantova blízkého spolupracovníka. Ten své motivy nachází především v krajině Beskyd, Jeseníkách, na jižní Moravě či Chebsku.

Výstava potrvá do 27. srpna. Otevřeno je denně od 11 do 19 hodin.