„Na letošní festivalové besedy se karvinské publikum má opravdu proč těšit. Literárně oceněný ostravský povídkář, prozaik a publicista Jan Balabán rozesměje, potěší, dojme či na cestě v sobotním odpoledni pozastaví nejen své věrné karvinské fanoušky, ale určitě i ty ostatní, kteří na svůj prázdninový „balabánovský“ objev teprve čekají,“ říkají organizátoři festivalu.

Právě Jan Balabán se na letošním Dokořánu představí s autorským čtením. Balabán je ostravským prozaikem, publicistou a překladatelem. Vydal například knihy povídek Středověk, Boží lano, Prázdniny, novelu Černý beran či román Kudy šel anděl. Jeho sbírka Možná, že odcházíme byla v anketě Lidových novin vyhlášena Knihou roku 2004 a získala také Magnesii Literu 2005 za prózu a nominaci na Státní cenu za literaturu 2004.

„Do Karviné k sobě Balabán přizval navíc svého přítele, básníka Jaroslava Žilu. Jeho záměrem je zachytit v textech kouzlo chvíle tak, aby nepoužíval zbytečných slov - výsledkem jsou pak básně velmi střídmé a až panensky čisté. Občas také naráží na pochybnost, zda je možné slovy vyjádřit vše, co by chtěl. V sobotu od 15 hodin chystá autor vskutku „spotkani razowite“, to vše za doprovodu jazzové kytary,“ informují dále organizátoři.

Ve čtvrt na devět večer začne povídání s Tomášem Řehákem, předsedou české sekce mezinárodní organizace ACET zabývající se péčí, vzděláváním a školením v oblasti. Před 16 lety začal Tomáš Řehák navštěvovat několik lidí, kteří trpěli nevyléčitelným onemocněním. O něco později se seznámil s lidmi, kteří se nakazili virem HIV. Když si uvědomil, že mnoho lidí bude v budoucnu umírat na onemocnění AIDS, velmi se to dotklo jeho srdce.

„Proto dnes také chodím po školách a chtěl bych, aby se co nejvíce lidí dozvědělo o této nemoci, aby mladí lidé nemuseli umírat na tuto nemoc," řekl Řehák.
Právě on bude vyprávět nejen o své zkušenosti s AIDS, ale také o našich spletitých i krásných mezilidských a partnerských vztazích.