Pětašedesátiletý bohumínský rodák v Maryšce představil autorský dokument „Moře – můj osud“ a besedoval s přítomnými lidmi. Pozdravit jej přišlo několik desítek přátel, známých a posluchačů.

Richard Konkolski je vítězem řady námořních závodů. Třikrát obeplul sám zeměkouli a při svých plavbách vytvořil 12 světových rekordů. „Každý závod měl své kouzlo a na všechny rád vzpomínám. Nejnáročnější byly samozřejmě sólové plavby, kdy jsem byl na lodi sám. Tam jsem měl spoustu času přemýšlet. Závod na moři mě dokázal neuvěřitelně nabít a zároveň vyčerpat, bylo to kouzelné,“ tvrdí Konkolski, který ve čtvrtek (23. dubna) převezme ve Zlíně cenu Kantuta na večeru k devadesátým narozeninám cestovatele Miroslava Zikmunda.

„Nejkrásnější okamžiky jsem zažil v loděnicích v polském Svinoústí a Štětíně, kde mě po prvním velkém závodu nadšeně vítaly tisíce lidí. To byl neopakovatelný zážitek, který se do mé paměti nesmazatelně zapsal,“ řekl Richard Konkolski. Slavným se stal nejen on sám, ale také jeho nejbližší rodina. Manželka Miroslava byla rovněž úspěšnou jachtařkou.

Bohumínský rodák odešel do Spojených států amerických i s manželkou a tehdy pětiletým synem Richardem v roce 1982. Dodnes žije v Newportu v americkém státě Rhode Island. Poslední velký závod zajel v roce 1986. Bohumínský rodák je stále aktivní. Richard Konkolski je majitelem a producentem multimediálního studia. Věnuje se zpracovávání naučných a propagačních materiálů spojených s životem a sportem na moři.

Niké I, Niké II a Niké III, později přejmenovaná na Declaration of Independence. Tak se jmenovaly lodě, se kterými Richard Konkolski absolvoval své největší námořní závody. „Před několika dny jsem měl po delší době možnost svou první loď, Niké I, opět vidět na vlastní oči. Je uložena ve skladu Národního technického muzeu v Praze, kde čeká na rekonstrukci. Muzeum plánuje, že ji do roku 2012 uvede do původního stavu a vystaví,“ prozradil slavný mořeplavec.