Městská knihovna Český Těšín pořádala během měsíce dubna projekt Prvňáčci, hurá do knihovny. „V rámci tohoto projektu pro děti připravujeme pro školy knihovnické lekce k prvnímu seznámení s knihovnou, besedy se spisovateli a ilustrátory dětských knih. Během tohoto měsíce se prvňáčci mohou v knihovnách registrovat zdarma,“ uvedla v tiskové zprávě k projektu Dana Zipserová z pobočky knihovny v Havlíčkově ulici. Podle informací knihovnic se letos děti měly možnost seznámit s ilustrátorem Adolfem Dudkem a spisovatelkou Zuzanou Pospíšilovou.

Pasování prvňáčků na čtenáře knihovny a rytíře knihy, které se konalo předposlední dubnový den ve všech pobočkách českotěšínské knihovny, je vyvrcholením celého projektu. „Prvňáčci jsou pasováni ve slavnostní atmosféře a to v nich zanechává silný dojem. Můžou si půjčit knihy pro začínající čtenáře připravené zvlášť pro tento den,“ uvedla Zipserová.

Pasování, které je velmi populární, si užívali jak rodiče, tak i samotné děti. Knihovnice převlečené za pohádkové postavy, konkrétně v pobočce v ulici Ostravské za princeznu, vílu a královnu, přivítaly děti a měly pro ně připraveny soutěže a hádanky a samozřejmě hlavně pasování. Při samotném aktu musely děti pokleknout a královně knihovny slíbit, že budou číst a ona jim na oplátku přislíbila, že jim knihovna bude nápomocná na krásné cestě za poznáním skrze knihy.

„Do knihovny syn chodí již od září, kdy začal chodit do první třídy. K samotnému čtení jej vedeme odmala, od tří let si nedovede představit, že bych mu večer před spaním nečetla. Podobná akce děti určitě ještě více naláká, aby do knihovny chodily a četly,“ vyjádřila se k pasování jedna z maminek, Simona Sudková. Její syn Matěj byl z pasování také nadšený. „Moc se mi to líbilo, teď jsem rytířem knihy. Čtu moc rád, hlavně je bezva, že už si můžu číst sám. Ale s výběrem knih mi zatím pomáhá maminka,“ řekl s úsměvem šikovný prvňáček.

Gabriela Cichá