Svátek tří bratří začíná setkáním vedení měst Český Těšín a Cieszyn na Mostě Družby tentokráte při ochutnávce, nikoli rolády, ale štrúdlu a skleničce šampaňského. Slavnostní zahájení oslav se koná na náměstí střídavě na české a polské straně, letos připadne na stranu polskou.

Při zahájení opět převezmou ředitelé kulturních institucí na obou březích Těšína (Kulturního a společenského střediska „Střelnice“ v Českém Těšíně a Domu Narodowego v polském Cieszynie) od obou starostů pomyslný klíč od bran města, symbolizující jeho spojení kulturou.

Oslavy doprovází také letos bohatý kulturní program odehrávající se na Náměstí ČSA v Českém Těšíně a na Rynku v Cieszynie. Na české straně se návštěvníci mohou v letošním roce těšit např. na hity v podání Michala Davida, na vystoupení Tomáše Kluse, Ondřeje Rumla, Petra Spáleného či kapely Ready Kirken.

Regionálně a takzvaně „po našymu“ návštěvníky naladí třinecká kapela Blaf, pro změnu v kubánském rytmu všechny roztančí orchestr Santy Y Sú Marabú z Prahy.

Těšín čekají i jazzrockové úpravy lidových písní v podání bratislavské kapely Karpatské horké, „zarockujete“ si třeba s kapelou Chiméra a kapela Lojzo předvede své recesistické skladby, stylově na pomezí folku a hospodského rocku.

Od pátku do neděle bude na náměstí vybudováno historické městečko, probíhat bude i tradiční jarmark lidových řemesel s bohatým programem pro děti. Chybět nebude ani stánkový prodej a řada atrakcí. Sobotní program pak zakončí slavnostní ohňostroj.

Neděle bude jako vždy odpoledne patřit křesťanským církvím. Dopoledne je přichystána společná bohoslužba a odpoledne se pobaví děti při nejrůznějších soutěžích a také koncertě skupiny Donebevolající. Každoročně se slavností, na které je vstup zdarma, zúčastní okolo sedmi tisíc návštěvníků.

Gabriela Cichá