O zahájení festivalu se postaraly tamní krajanské folklórní soubory. Diváci byli svědky rozmanitých koncertů, přehlídek tradičních krojů, místních zvyků a mohli porovnat tradiční české písně i rumunskou dechovku. Sakumprásk pozvala na festival nezisková organizace Člověk v tísni, jeden ze spolupořadatelů festivalu.

Na festivalu vystoupilo i šest českých kapel, v čele s hlavní hvězdou MIG 21 a Jiřím Macháčkem, který převzal od organizátorů plyšový traktor, symbolizující jednu z jejich nejznámějších písní této kapely. Ušily ho místní šičky, které se živí ruční výrobou duhových panenek.

Jediným zástupcem z celého Moravskoslezského kraje na festivalu byla karvinská hudební skupina Sakumprásk, která svým vystoupením určitě nezklamala. „Bylo pro nás ctí se takové akce zúčastnit. Malebná vesnice, krásná příroda, přátelští lidé, nepřipadali jsme si vůbec jako v Rumunsku, ale jako někde v jihočeské vesnici. Jedním slovem nádhera, i když nám je jasné, že místní rodáci to v životě nemají ani trochu jednoduché“ řekl lídr kapely Tomáš Hlavenka.

Místní podle členů kapely reagovali na české písně velice spontánně. „Bylo vidět, že jsou rádi, že můžou slyšet naživo české kapely. Hudbu Sakumprásk přijali velice pozitivně a to asi i pro to, že používáme ve své hudbě harmoniku, která je tradičním hudebním nástrojem zdejších Čechů,“ doplnil Hlavenka.
Všech šest českých skupin vystoupilo bez nároku na honorář a za všechny kapely to velmi výstižně okomentoval Jiří Macháček: „Dá se říct, že jsme se trochu zbláznili a řekli jsme si, že když už jsme byli na místech, kde nám za koncerty platí takový prachy, že bychom taky mohli jet někam, kde nás to naopak bude nějaký prachy stát“.

Členové kapely Sakumprásk se rozhodli vystoupit bez nároku na honorář proto, aby podpořili snahu neziskové organizace Člověk v tísni pro zviditelnění Českých vesnic v Banátu, a tím jim trochu pomohli ve zlepšení jejich nelehké situace a podpořili turistický ruch, který zdejším lidem v období od května do konce září trochu pomáhá jejich ekonomiku vylepšit. „Kdo má rád turistiku a krásnou přírodu, ať neváhá a jede se tam podívat,“ ponouká k návštěvě Banátu Tomáš Hlavenka.