„Román Zločin a trest Fjodora Michajloviče Dostojevského patří k tomu nejlepšímu nejenom v ruské, ale i světové literatuře. Autorova hluboká znalost lidských charakterů a lidské psychiky láká ke zpracování i autory dramatické, například světoznámý polský režisér Andrzej Wajda román nejen zdramatizoval, ale sám ho i na divadle režíroval,“ vysvětluje dramaturg české scény a zároveň režisér tohoto představení Ivan Misař, proč se rozhodl představit zdejšímu publiku právě klasické ruské drama.

Také v Čechách se vyskytly pokusy převést toto dílo do dramatické podoby. K nejzdařilejším patří adaptace Jaroslava a Aleny Vostrých, kterou napsali pro pražský Činoherní klub. „Dramaturgie Těšínského divadla zvolila právě toto zpracování a doufáme, že naše diváky zaujme,“ věří v úspěšnost titulu Misař.

Scéna a kostýmy chystaného představení vzešly z dílny uznávané a v Těšínském divadle dobře známé Marty Roszkopfové. „V hlavních rolích se představí Petr Buchta, Kristýna Maléřová, Zdeněk Klusák,“ doplnil výčet Misař.