Letos bude program slavností hodně zaměřen také na děti. Pobaví je profesionální divadelní soubory (Kašpárek v rohlíku), ale především jejich vrstevníci z tanečních a divadelních spolků z celého regionu. „Představí se například v Karviné oblíbení tanečníci ze Střediska volného času Juventus nebo populární folklorní soubor Ondrášek, ale také spolky, které ve městě nikdy nevystupovaly. Kromě dětí si v letním kině přijdou na své také obdivovatelé pravé hornické kultury, zejména při vystoupení dechovky Ondruš nebo Hornické kapely Dolu Darkov,“ uvedla ředitelka útvaru pro PR a komunikaci OKD a předsedkyně správní rady Nadace OKD Petra Mašínová.

Dobrý skutek v Nadačním městečku

Nevšední zážitky slibuje letošní novinka – Nadační městečko obydlené organizacemi, které podporuje Nadace OKD. V okolí dětského koutku představí svou činnost na 40 organizací z celé severní Moravy.

„Všichni malí návštěvníci Nadačního městečka navíc mohou vykonat dobrý skutek – razítka, která získají za splnění úkolů ve stáncích jednotlivých organizací, promění Nadace OKD na peníze a ty poputují na účet občanského sdružení Heřmánek. To v Karviné provozuje dům na půli cesty pro děti odcházející z dětských domovů a také pečuje o matky s dětmi, které dočasně nemají kde bydlet,“ vysvětlila ředitelka nadace Blanka Týřová.

Hlavní program Hornických slavností, které letos proběhnou pouze v Karviné a podílejí se na nich všechny tři doly OKD v regionu, začíná před polednem, kdy zástupci managementu OKD, odborů a Klubu hornických důchodců uctí památku horníků zesnulých při výkonu povolání. Poté se průvod horníků v českých i polských historických uniformách vydá na Masarykovo náměstí, kde v kostele Povýšení svatého Kříze proběhne tradiční hornická bohoslužba.

Hlavní odpolední a podvečerní program se bude odehrávat na velkém pódiu, které vyroste na louce za dětským koutkem. Tam se vystřídá celkem pět kapel - Alfa Gospel Praises, Legendy se vrací, Horkýže slíže, Monkey Business a legendární Olympic v čele s nestárnoucím Petrem Jandou.