V neděli zde totiž vyvrcholila tradiční akce Poklady z těšínské truhly Těšínským jarmarkem řemesel. Mezi stylovými stánky, kde se prodávaly pouze rukodělné výrobky a umělecké artefakty, se proplétaly davy lidí. Slyšet bylo češtinu, polštinu i nářečí.

„S letošním ročníkem těšínské truhly jsme velmi spokojeni. Zdá se, že se nám konečně daří dělat skutečně jednu kulturu pro obyvatele obou částí města. Na hudebních představeních na Střelnici nechyběli návštěvníci z polské strany města a zde pod Piastovskou věží je hodně slyšet čeština,“ pochvalovala si prolínání návštěvníků z polského i českého břehu řeky Olše ředitelka Kulturního a společenského střediska Střelnice Olga Humplíková.

Během Pokladů z těšínské truhly, které se konaly již od pátečního večera, byly pro návštěvníky nachystány řady zajímavých výstav, workshopů, soutěží, hudebních a tanečních představení. Návštěvníci měli opět možnost vidět na vlastní oči, jak se používá kolovrátek, jak se malují perníčky, jak řezbáři dokáží vdechnout život kousku dřeva, jak chutnají tradiční těšínské pokrmy, které jídávali kdysi naši předci a mnoho dalšího.

Tečku za akcí, jejímž cílem je oživení lidového umění, folkloru, zvyků a tradic, udělala sváteční bohoslužba v úchvatném prostoru románské rotundy svatého Mikuláše na zámeckém vrchu.