Výstava je retrospektivou tří desetiletí činnosti architekta Karla Cieślara a přibližuje nejen jeho bohatou práci, ale také jeho osobnost a poměrně dramatický životní příběh. Zasvěceně o tom všem hovořil na vernisáži Cieślarův spolužák z období studií Andrzej Duda z fakulty architektury Slezské polytechnické univerzity v Glivicích.

Na výstavě můžeme vidět nejdůležitější stavby a projekty, které mapují třicetileté období Cieślarovy tvorby. Řada těch, které stojí na Těšínském Slezsku, byla postavena podle projektů architekta Karla Cieślara. Patří k nim mimo jiné přístavba Polského gymnázia v Českém Těšíně, nově vybudovaný evangelický kostel v Písku u Jablunkova, dostavba evangelického kostela v Karviné-Fryštátě, památník letcům v Českém Těšíně a další.

Cieślar byl také v letech 2000 – 2002 členem stavovského soudu České komory architektů a v období od 2001 do 2005 koordinátorem mezinárodního sdružení Karolina, které navrhlo koncept nové městské čtvrti v centru Ostravy.

Cieślarův syn Andrzej prezentuje obrazy inspirované divadlem, kde dříve pracoval. Je absolventem Institutu pro umělecká studia Slezské univerzity v Katovicích.

Třiadvacetiletá dcera Anna je studentkou fakulty multimediálních komunikací, design oděvu na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně a na českotěšínské výstavě můžeme vidět její nevšední ukázky oděvní tvorby. Výstava nazvaná Cieślar + Dva potrvá ve Velké galerii Těšínského divadla do 25. října.

Emilie Swidrová