Přináší spoustu novinek i zprávu, že hudebníci z Havířova a blízkého okolí opět dostanou přednost před přespolními. Touto cestou se snaží pořadatelé poděkovat hlavně městu Havířov, které soutěž podporuje od jejího zrodu.

Radegast Líheň probíhá na Ostravsku již devátým rokem. Patří k jedněm z nejstarších vůbec a nabízí hudebníkům možnost přímé konfrontace s kolegy z celé země formou vystoupení ve vyhlášených regionálních klubech. V roce 2010 to vedle sympatického Jazz clubu v Havířově opět vyhlášené ostravské kluby Templ na Stodolní ulici a populární woodmanovská Garage, a také „Jsme rádi, že se podařilo domluvit jedny z nejhezčích a nejsympatičtějších klubů na Ostravsku a věříme, že už vystoupení v nich bude pro vybrané kapely odměnou. Cen pro ty nejlepší je však připravena celá řada od natočení a vydání demosnímku, až po zajištění vystoupení na Top akcích na Ostravsku,“ popisuje přípravu devátého ročníku Radegast Líhně Marek Slonina z pořadatelské Viking agency z Havířova. Pro soutěžící i fanoušky muziky jsou opět připraveny přehledné a ucelené informace o soutěži na www.lihen.cz a pro kapely snadnější systém přihlášek přes internet.

V šesti základních kolech se vždy v každém klubu utkají tři skupiny vybrané porotou ze všech přihlášek. Vítězové základních kol pak postoupí do semifinále a šest nejlepších do Velkého finále. Důležitým faktem pak zůstává, že postupující nevybírá laická divácká porota, ale porota odborná složená z produkčních klubů, hudebníků a hudebních kritiků. „Ve finále je porota už po tři roky vždy téměř dvacetičlenná, což je naprostá rarita. Také díky tomu jsou na tom stejně místní kapely i kapely zdaleka. V posledních třech ročnících se například do finále nedostala ani jedna místní kapela, což svědčí o férovosti poroty. Přesto věříme, že toto prokletí prolomí některá z nadějných regionálních formací právě v tomto ročníku,“ dodává Slonina s tím, že v roce 2008 zvítězili pražští Woodoojam a v roce 2009 olomoucká Venefica.

Devátý ročník soutěže bude probíhat v měsících únor až duben 2010 a přihlášky jsou přijímány nejpozději do 18. prosince 2009 prostřednictvím webových stránek soutěže www.lihen.cz. Na stejných stránkách jsou i kontakty na organizátory pro případ osobního kontaktu. Pořadatelé se všem přihlášeným ozvou začátkem nejpozději začátkem ledna 2010 a věří, že v řadách přihlášených konečně převládnou místní kapely nad kapelami z Čech.