V sobotu 1. května se přes hraniční řeku Olši budou promítat dva jeho mystifikační hudební dokumenty – Visací zámek 1982 – 2007 (1993) a Mňága – Happy End (1996).

„Zelenka se také zúčastní veletrhu filmových producentů a distributorů. Petr Zelenka se Kina na hranici zúčastnil již v letech 2006 a 2008, kdy přehlídku zahajoval se svým filmem Karamazovi, jehož děj se odehrává v polské ocelárně,“ prozradila mluvčí festivalu Lenka Zemánková.

O Kinu na hranici Zelenka říká: „Můžeme říct, že Kino na hranici zrušilo hranice mezi Polskem a Čechami dávno před vznikem schengenského prostoru. Nestalo se tak ve jménu snazšího přesunu zboží nebo rychlejšího průjezdu kamionů, ale jako přirozený důsledek potřeby sdílet filmovou kulturu. V tom pro mě tento festival zůstává i nadále velikou inspirací.“

Dalšími dosud potvrzenými českými hosty přehlídky jsou režisér Dan Svátek a herec Václav Jiráček (Hodinu nevíš), režisér Marek Dobeš (Choking Hazard), režisér Jan Novák (Občan Havel přikuluje) a Robin Kašpařík (Seance).

Dvanáctý ročník filmové přehlídky Kino na hranici proběhne v Českém Těšíně a Cieszynie již tradičně na přelomu dubna a května ve dnech 28. dubna až 3. května. „Hlavními body programu budou nové české, polské a slovenské filmy, retrospektiva Martina Šulíka, Josefa Škvoreckého, Adama Sikory, Kornela Filipowicze, středoevropské kino hrůzy a hudební filmy promítané přes hraniční řeku Olši,“ uvedla Zemánková