Filmové hody však potrvají až do pondělí 3. května.

Co na diváky určitě čeká, jsou desítky kvalitních snímků, hudební produkce a další doprovodné akce. Jak uvedla mluvčí přehlídky Lenka Zemánková, diváci se rozhodně mohou těšit na retrospektivu Martina Šulíka, Josefa Škvoreckého, Adama Sikory, Kornela Filipowicze, Středoevropské kino hrůzy či hudební filmy promítané přes hraniční řeku Olši.

„To jsou jedny z hlavních bodů programu této jedinečné filmové přehlídky,“ řekla Zemánková o pravidelné akci, která si klade za cíl prezentaci polských, českých, slovenských a maďarských filmů.

Týká se to starších kousků (proto retrospektivy a tématické cykly), ale také novinek. „Během předchozích ročníků bylo prezentováno na 400 filmů – celovečerních, animovaných i dokumentárních – nezřídka jako premiérové nebo jediné promítání na jedné nebo druhé straně hranice,“ doplnila Zemánková.

Kromě tradičních retrospektiv se bude opět konat plenérové promítání přes hraniční řeku, jež se poprvé uskutečnilo loni. Letos se budou promítat snímky Visací zámek 1982–2007, Mňága – Happy end a Wszystko co kocham.

Jako obvykle je připraven bohatý výběr toho nejnovějšího z české, polské a slovenské kinematografie. Nebudou chybět snímky jako Auto*Mat, Dom zly, Mesiac v nas, Oko nad Prahou, Pouta, Hel, 3 sezóny v pekle, Mamas & Papas, Momentky, Protektor, Rewers, Muži v říji, Zero, Bába, Kawasakiho růže, Wojna polsko-ruska. Organizátoři filmové přehlídky občanské sdružení (stowarzyszenie) Kultura na Granicy z Cieszyna a občanské sdružení EducationTalen­tCulture z Českého Těšína, mají potvrzeno, že se do města nad Olší sjede necelá dvacítka hostů, nejčastěji režisérů, z nichž jmenujme alespoň Petra Zelenku, Dana Svátka, Olgu Špátovou či Mariusze Grzegorzka a další. S těmi všemi budou moci diváci po skončení promítání jejich snímků diskutovat.

Uvolnit se a trošku protáhnout svaly ztuhlé neustálým vysedáváním ve vypolstrovaných sedačkách, budou moci zájemci na doprovodných koncertech, které proběhnou ve Festivalovém klubu na Zámeckém vrchu v Cieszyně.

A na jaké kapely se diváci mohou těšit? Vystoupí Midi Lidi, kteří se honosí Českým lvem 2009 za hudbu k filmu Protektor, dále vystoupí bratislavská elektropopová kapela Noisecut, Mikołaj Trzaska & Ken Vandermark, L.U.C. a také pražská kapela WWW. Koncerty se vždy konají až v pozdních večerních hodinách po skončení promítání.

Další pestrou duchovní stravu naleznou zájemci na doprovodných výstavách. Návštěvníci XII. filmové přehlídky se tedy rozhodně mají na co těšit. Podrobný program naleznou na internetových stránkách www.kinonahranici.cz.