Právě v tyto dny se totiž pravidelně koná promítání v rámci karvinského Filmového klubu, který funguje při Regionální knihovně Karviná. Nač se tedy mohou diváci těšit v květnu?

Prvním květnovým snímkem bude ve středu 5. května Chaotická Ana, kterou natočil Julio Medem v roce 2007. Film klub promítá v rámci cyklu Stopy surrealismu. „Hlavní hrdinkou Medemova filmu je mladá dívka Ana, která spolu se svým otcem žije na Ibize. Musí však rodný ostrov opustit a odstěhovat se do Madridu, aby mohla začít kariéru jako malířka. Spolu s ní cestujeme časem a vidíme čtyři roky z jejího života. Období mezi 18 a 22 narozeninami. Odpočítáváním dalších dnů jak v hypnóze nám Ana dokazuje, že její existence je vlastně ve skutečnosti pokračováním existence jiných mladých žen, které všechny tragicky zemřely ve věku 22 let,“ přiblížila film Barbora Javorková.

Druhým májovým snímkem bude film Pavla Dražana Jarmareční bouda, která se promítá v rámci cyklu Nové tváře českého a slovenského filmu. Na diváky čeká drsné podobenství o světě kolem nás, o lidské pýše, krutosti a nesnášenlivosti. „Velice netradiční film založený převážně na obrazovém vidění světa v netradičním pojetí a netradičních lokalitách, které výrazně umocňují celý příběh,“ uvedla Javorková.

Prorok Jacquese Audiarda, odhaluje nemilosrdný svět mafie ve vězeňském prostředí. Promítat se bude ve středu 19. května v rámci cyklu Gangster či mafián – a kdo je víc.

Posledním květnovým snímkem, uváděným v rámci filmového klubu, bude dokument Michaela Moora O kapitalismu s láskou. „Po kritice jednotlivostí se Michael Moore v novém eseji pustil rovnou do amerického kapitalismu, který pojímá jako systém „kde se bere a dává, ale většinou bere.“ Tvůrce znovu velmi zručně zachází s archivními materiály, s dotáčkami, s kontrapunktem obrazu a zvuku a využívá rozhovorů s lidmi, nakloněnými jeho vidění světa,“ uvedla k filmu Javorková.

Diváci samozřejmě mohou počítat s lektorským úvodem ke každému z promítaných snímků.