Aleksander se narodil v Rudě Slaske v rodině s hudební tradicí. „Hudební talent projevil už ve svých čtyřech letech, kdy poprvé povzbuzen ke hře na piano odehrál kousek Mozartovy Sonáty C Major (No.15 K.545), kterou právě poslouchal. Tímto probudil nadšení rodičů a pak se začal učit hrát u svého otce, učitele hudby,“ píše se na oficiálních internetových stránkách tohoto sympatického umělce.

Kudajczyk absolvoval klavírní studia u profesora Tadeusza Chmielewského a získal titul magistra umění Akademie múzických umění v polské Łodzi. Koncertoval v Polsku, Německu, Itálii, Francii, Řecku, Holandsku, Spojených státech a Velké Británii.

Od roku 2006 pracoval na univerzitě v Glasgow jako uklízeč. Jednoho dne, když si myslel, že jej nikdo nemůže vidět ani slyšet, odložil mop, a v univerzitní kapli usedl k pianu a začal hrát. Jeho „výstup“ zaznamenala jen průmyslová kamera, záznamu si však všimla jedna pracovnice univerzity a odhalila tak jeho nesmírný talent. Jeho příběh se stal okamžitě známý po celém světě jako téma rozhovorů, rozhlasových a televizních pořadů a tiskových a internetových zprav ve více než 30 jazycích.

Klavírní recitál Aleksandra Kudajczyka se uskuteční v Těšínském divadle ve středu 19. května od 19 hodin. Posluchači se mohou těšit na Chopinovy skladby, neboť koncert se uskuteční při příležitosti Roku Chopina, který právě probíhá v Polsku.