Hlasovací kupon najdete v tištěném vydání Deníku. Přinášíme vám souhrn vašich hudebních oblíbenců, ze kterých si můžete vybrat tři vám nejmilejší. Ten, koho vepíšete na první příčku, získá do celkového hodnocení pět bodů, druhý obdrží tři body a třetí jeden bod. Nezapomeňte připsat heslo Muzikant regionu. Posílat hlasovací kupóny můžete až do středy 30. června.

Celkový vítěz soutěže, a tedy nositel titulu Muzikant regionu, získá poukaz na pět tisíc korun a patnáctiprocentní slevu na nákup zboží v ostravské prodejně muzikant.cz. Interpreti na druhém a třetím místě si budou moci u muzikanta.cz pořídit nástroje a vše, co k nim patří, se slevou deset procent.

Připravili jsme pro vás přehled vašich hudebních oblíbenců z Karvinska. Kdo získá titul Muzikant regionu, je teď jen na vás.

Kapela ReSPeKT
Je to až na pár dní přesně rok, co kapela Respekt odehrála svůj první koncert v karvinském klubu Hard Cafe. Oficiální vznik kapely se datuje v září 2008 a už tehdy se vědělo, že toto seskupení vzniklo mj. proto, aby na počest oslavy 30. narozenin vůdčí postavy kapely, Kimmera, který stál u zrodu kapely, zahrálo v červnu 2009 na oficiálním koncertě. Původní sestavu tvořili s Kimmerem ještě kytarista Tomino a basista Křupino, plus bicmen Balu, který hraje dodnes. Loni na podzim se na postech kytaristy a basisty vyměnili dva třinečtí mladíci – Vojťas a Dan.
Prvním počinem kapely je CD Z plných plic, které vyšlo ve vlastním nákladu v prosinci 2009. Ukázky z něj najdete na webu kapely: www.bandrespekt.cz. Kapela hraje melodický rock, v některých skladbách se zpěvákův hlas podobná hlasu Izziho z Dogy.

Písničkář Josef Pinkas by se jistě neurazil, kdybychom jej označili za bohumínského Nohavicu. Stejně jako ostravsko-těšínský bard Jarek, i Pinkas zpívá o kraji, kde se narodil, vyrůstal a pracoval, a o zdejších lidech. Zpravidla se sám doprovází na kytaru, popřípadě foukací harmoniku.
Jeho zhudebněné básničky jsou smutné, jindy veselé a často dokáží zvednout ze židle. Jsou aktuální v každé době a nabádají z zamyšlení či aspoň k pozastavení.
Vyučený důlní elektromontér má i mezi hudebníky příznačnou přezdívku Horník. A o hornících a jejich práci také zpívá. Na loňské Portě představil posluchačům baladu o tragickém závalu na Dole Doubrava v roce 1974, kterou nazval podle čísla porubu - 3295.
Josef Pinkas má za sebou řadu vystoupení na oblastním kole Porty, na Orlovské struně, v bohumínském klubu Maryška ale na akcích mimo region. Jeho diskografie čítá už šest CD disků, které si nahrává doma sám.

Skupina Drops, jež původně hrála bluegrass a hrála skladby známých amerických muzikantů jako Bill Monroe, Tony Trischka, vzniklav roce 1984. Po čtyřech letech se však rozpadla a obnovená sestava v roce 2000 přešla na moderní country. Drops má za sebou řadu úspěšných vystoupení, ať už na domácí nebo zahraniční scéně a v současné době hraje ve složení: Miroslav Urbaník – housle, mandolína, Jiří Špunar – akustická kytara 6-strunná, 12-strunná , Jaroslav Baldík – elektrická kytara, Pavel Berka – bicí a Milan Šenkeřík – baskytara.
Poslední vydané CD je z roku 2007 a jmenuje se Nový dům. Ukázky z něj ve formátu mp3 si můžete poslechnout na na www.karvinskýdek.cz nebo na www.drops-country.com.
Kapela chtěla hrát rovněž náročnější americkou moderní country. V roce 2005 se proto změnilo složení rytmické části kapely a do kapely přišel Milan Šenkeřík na baskytaru a Pavel Berka na bicí. Tito se stali výrazným přínosem pro Drops, neboť jsou to zkušení hráči a rytmika teď šlape.

D e F f E k T
Havířovská kapela DeFfekT funguje aktivně přibližně od ledna roku 2008. První demo spatřilo světlo světa zhruba před rokem, udělaly se první promo fotky. Rockový zvuk kapely trochu netradičně nabourává smyčcová sekce, kde je kromě houslí slyšet i violoncello. Zhruba před rokem se kapela rozhodla posílit vokální složku do 95 procent písní, a tak na podzim angažovala Barču Šimšovou.
Současné složení je následující: Víťa Busek - zpěv a doprovodná kytara, Barča Šimšová - zpěv, Dalibor Hrubeš – kytary, Tomáš Švec – housle, Filip Zajíček – violoncello, Petr Mrázek – baskytara, Tomáš Novák – bicí.
Ukázku tvorby kapely DeFfekT najdete zde, http://www.rozhlas.cz/default/default/rnp-player-2.php?id=2061941&drm=1. Záznam je z rozhovoru v Českém rozhlase v rámci pořadu Harenda.
Naživo můžete kapelu vidět a slyšet ve čtvrtek 24. června v havířovském klubu Stolárna.AHARD, Orlová
Orlovská rocková kapela Ahard vydala před pár týdny své debutové album s názvem Prachy vládnou.
Skupinu tvoří ostřílení čtyřicátníci odkojení hard rockem, jež mají za sebou mnoho let hraní a v poslední době se jim daří jako předskokanům hlavních hvězd, ať už na koncertech nebo festivalech.
„Naše nové CD chceme propagovat na všech frontách a představit publiku v Čechách i na Slovensku. Máme v jednání nějaké festivaly a na podzim domlouváme společné turné se Salamandrou,“ nastiňuje letní plány baskytarista orlovského rockového kvarteta Luboš Vršanský.
V nejbližší době můžete Ahard vidět a slyšet 30. června v ostravské Tančírně jako předskokany australské kapely Black Majesty a o tři dny později na orlovské charitativní akci s názvem Rocktherapy, jejímž iniciátorem je kytarista Ivan Jekielek.
Ahard v současnosti hrají ve složení Bobin – zpěv, Boney – klávesy, Jeki – kytara, Vršek – basová kytara a Sargo za bicími.

Kapela After Dark, Havířov
Psal se rok 2001, když spolužáci ze základní školy Pavel Hanus a Jakub Kokeš založili kapelu After Dark. Rok na to nahrává kapela v již pozměněné sestavě své první demo, které obsahuje dvě původní skladby. Jedná se o skladby „Sanctuary Of Dead Hunter“ a „One Day“.
Poté přichází dlouhé období zkoušení, hraní, změn v sestavě, která se ustálila v roce 2007, kdy se mezi třemi dlouhovlasými chlapy objevila žena až z dalekého Ázerbajdžánu: kamarádka skupiny a fanynka Maria Pashayeva.
Od léta 2007 tedy kapela hraje v sestavě, kde se vedle otce-zakladatele Pavla Hanuse, objevuje kytarista Róbert Jašík, baskytaristka Maria Pashayeva a Petr Czendlik za bicími. Regulérní cédéčka má kapela na svém kontě dvě - Live z roku 2003 a zatím poslední Destroyers Of The Planet Earth z roku 2005.
Kdo by chtěl havířovsko-karvinskou partu After Dark vidět na živo, má možnost 10. července mezi motorkáři na VII. Havraním sletu v Albrechticích Na Zámostí. Více na www.karvinskydenik.cz nebo www.bandzone.cz/afterdark.

Kapela Madein60s, Havířov
„Vyrobeno v šedesátých“… Takový je název čtveřice muzikantů a jednoho ženského elementu, kteří v duchu tehdejší rock´n´rollové filozofie oživili hity inspirované skupinami The Cream, Yardbirds anebo umělci jako Chuck Berry či Billy Boy Arnold a vytvořili ochutnávku, která nikoho nenechá chladným a přenese do 50. a 60. let minulého století, kdy svět ovládl rock´n´roll…
Kapelu tvoří pětice mladých muzikantů se Simonou Pavelkovou za mikrofonem. Kytarou vládne Evžen Hofmann, jinak kytarista skupiny Kryštof, druhým kytaristou je Petr Štěpán, baskytaru ovládá Josef Pácha a za bicími sedí Vašek Žurek.
Na koncert, kde zazní hity 60. let, můžete zajít už dnes do frýdecko-místeckého klubu M.U.Z.A. Více na www.karvinskydenik.cz nebo www.bandzone.cz/madein60s.

Malá černá hudba, Karviná
Nejen rockové kapely nebo písničkáři získali nominace v soutěži Muzikant regionu. Malá černá hudba je malým orchestrem, nebo chceteli dechovou kapelou, která svým posluchačům hraje už od roku 1989. Tehdy se dala dohromady parta muzikantů, kteří se znali ze svého působení v orchestru Májovák, a určitě toho ani po letech nelitují.
Malá černá hudba slaví úspěchy na domácích i mezinárodních festivalech a soutěžích, na svém kontě má řadu ocenění. Je například dvojnásobným laureátem mezinárodního festivalu Vejvodova Zbraslav.
Malá černá, jak se kapele přezdívá, čítá včetně kapelníka, jímž je Milan Kupka, dvou zpěváků (Romana Swaczynová a Evžen Drobek) a zvukaře, 20 lidí. Vydala už čtyři CD nosiče a pravidelně hraje na promenádních koncertech v Lázních Darkov a na dalších akcích nejen v Karviné.
Více informací na www.karvinskydenik.cz nebo www.malacernahudba.cz.