Návštěvníci festivalu si budou moci vychutnat pestrý program koncertů, přednášek a workshopů. „Ke hlavním hudebním hvězdám pátečního večera bude patřit zpěvačka Iva Bittová, která vystoupí společně s další legendou české alternativy - Vladimírem Václavkem. Téhož dne vystoupí také mnohokrát oceňovaný duet Tara Fuki. Polskou nezávislou scénu bude v sobotu zastupovat známý projekt Karpaty Magiczne,“ sdělil za organizátory Darek Jedzok.

Účastníci festivalu se také mohou těšit na japonské flétny shakuhachi v podání Vlastislava Matouška, a dále na koncerty gongů, tibetských mís či indických nástrojů. Klasickou japonskou grotesku předvede Malé divadlo kjógenu.

Cestovat se dá různě, prstem po mapě, sbalením si batohu a vydáním se do světa, nebo také tím, že si vyslechnu zajímavé povídání těch, kteří bez cestování nemohou být. „O své zážitky z cest se podělí zkušení dobrodruzi – do Těšína dorazí přední polský cestovatel Tomek Michniewicz, který bude vyprávět o svých nesčetných cestách po Asii. O Tibetu pohovoří odborník ze všech nejpovolanější – etnolog Janusz Kamocki, první Polák, který se setkal s Dalajlámou. Prostřednictvím dalších přednášek se budeme moci podívat do Nikaraguy, Iráku, Laponska nebo Kambodže“ informoval dále o programu Jedzok.

Pro fotografy je určeno setkání s členy kolektivu Babel Images, který patří ke špičce reportážní a cestovatelské fotografie. Každý návštěvník se může zúčastnit workshopů jógy, tai-chi, aikido, origami, vaření nebo pletení z proutí. Jednotlivé body programu budou probíhat jak v polštině, tak v češtině – vždy za přítomnosti tlumočníka. V zámeckém areálu pak budou rozmístěny stánky s keramikou a bižuterií, čajová jurta a dětský koutek pro nejmenší návštěvníky.

Letošní ročník festivalu „Svátek čaje“ je opět zcela neziskový. „Organizační štáb rezignoval na jakékoli honoráře a celý výtěžek bude věnován na projekt, který zajišťuje zdravotní péči pro oblast Dolpo, ležící v Nepálu poblíž tibetských hranic. Informace o tomto projektu naleznete na stránkách www.potala.cz.,“ vysvětlil Jedzok.

Vstupenky na místě konání festivalu stojí 200 korun na dva dny. Veškeré informace o letošní edici a program naleznete na stránkách www.svatekcaje.cz.