V improvizované galerii pod širým nebem lidé mohli obdivovat obrazy z výtvarného plenéru, které zachycují malebná zákoutí Záblatí. Pořádající sdružení Maryška také vyhodnotilo dětskou fotosoutěž.

Dospělí malíři tvořili v rámci festivalového výtvarného plenéru. Pod rukama Kateřiny Polákové (Bohumín), Jiřího Gregera (Bohumín) a Petra Kuha (Ostrava) vznikla šestice obrazů s tématikou Záblatí. Malíři přenesli na plátno pomocí barev malebná zákoutí této bohumínské městské části a zachytili takto i portrét dlouholetého činovníka a starosty TJ Sokol Záblatí Miloše Freitaga.

Sdružení Maryška obrazy věnuje místnímu Sokolu k 100. výročí jeho sokolovny, které oslaví příští rok. „Všechny malby jsou moc krásné a rádi je umístíme v naší starší, historické části sokolovny,“ řekla při páteční festivalové vernisáži starostka TJ Sokol Záblatí Blanka Freitagová.

Děti fotily, jak vidí svět


Na obrazech je zachycena studánka, okolí se sochou svaté Anny, kaple svatého Jana Nepomuckého, poslední dřevěnka v Záblatí a okolí Záblatského rybníku.

Návštěvníci mohli v pátek večer vidět také výsledky speciální fotografické soutěže pro předškoláky a děti školou povinné. Nejlepší práce Maryška odměnila věcnými cenami včetně výtvarných pomůcek.

„Zajímalo nás, jak děti vidí svět kolem sebe svým pohledem. Dali jsme jim proto do ruky digitální fotoaparát a nechali jim volné pole působnosti,“ řekla Táňa Kaizarová z občanského sdružení Maryška.

Řezbáři budou dál opravovat sochy


Dodala, že vznikly zajímavé snímky. „Jsou abstraktní i originální, každý je jiný a vede k zamyšlení, proč si právě tohle místo či věc dítě vybralo. Z fotek vytvoříme zajímavou koláž,“ popsala s tím, že nejmladším malým fotografům byly teprve tři roky, nejstarším 12 let. Do soutěže se zapojila asi třicítka dětí.

Letošní ročník Léto-kruhů měl podtitul Létokroužení. Pořadatelé jej zvolili pro pestrost žánrů, které dostaly prostor, a také proto, že festival zavítá hned do několika míst v Bohumíně a je prakticky rozprostřen na celé léto. V červnu například proběhl speciální workshop s rodilými Indiány, v červenci se uskutečnil tvůrčí plenér v Záblatí a po celé prázdniny opravují řezbáři sochy vzniklé při minulých ročnících Léto-kruhů.

„Velké finále 10. ročníku multižánrové akce jsme naplánovali na pátek 27. srpna do letního kina v parku Petra Bezruče v Novém Bohumíně. Hlavním hostem večera bude Szidi Tobias, slovenská folková zpěvačka a šansoniérka, kterou někteří kritici označují za nástupkyni Hany Hegerové,“ uvedla předsedkyně OS Maryška Kamila Smigová.

Historie multižánrové akce Léto-kruhy sahá do roku 2001 a festival tak letos oslavil 10. narozeniny.