Na pódiu se postupně představí místní stálice Epikrux, Apatheia a Sakumprásk, které již hrály na předchozích ročnících.

„Dalších šest kapel si svoje místo na pódiu muselo vybojovat ve dvoukolové nominaci. Ve čtvrtek si tedy na Dokořánu zahrají SilesiJAH Allstars, Mendigos, Pračka, Deffekt a Pantha Rhei,“ prozradila mluvčí festivalu Dokořán Lucie Rakowska.

Vrcholem čtvrtečního večera bude vystoupení německé reggae-ska kapely Yellow Umbrella, která do Karviné zavítá v rámci svého turné.

Mladé kapely cítí šanci

Redakce pár dní před festivalem oslovila členy některých kapel, aby o svých souborech řekli pár slov, která by charakterizovala jejich tvorbu, působení a plány do budoucna.

SilesiaJAH Allstars se charakterizovali jako kapela experimentující s propojením rapu, ska a dance hudby. Vznikli z rozpadlé kapely Rhizon a v této době má pět členů. Nedá se určit, kdo je frontmanem kapely, ale vedoucími osobnostmi jsou určitě Pieschodt TDi, který hraje na kytaru i rapuje, a zpěvačka Kenta, která za tři roky, vystřídala mnoho kapel, a jak sama říká, dlouhou dobu se hledala nějakou, která by jí vyhovovala.

Dalšími členy kapely jsou: vládce bicích Mojda, basák Krajítz a Lalys, který obhospodařuje sampler a syntetizátor. „Hráli jsme už v Českém Těšíně, Novém Jičíně, Rýmařově a nyní na Dokořánu, kdy nás konečně může poznat i místní publikum. Naším největším dosavadním úspěchem je asi příhoda, kdy jsme po odehraném setu na letošních Petrovických pivních slavnostech šli do zákulisí, kde už čekala známější kapela AllSkapone´s a někdo z čekajících prohodil: ´A co tam teď máme dělat my?´“ líčí kapelník SilesiaJAH Allstars Pieschodt TDi.

Trochu ztíženou situaci měla havířovská pop-rocková kapela Deffekt , kterou v Karviné mnoho lidí nezná. To je také důvodem, proč na festival postoupila až z posledního postupového místa.

„Jsme rádi, že si můžeme na Dokořánu zahrát a doufáme, že nebudeme hrát jenom pro pořadatele a zvukaře. Chceme, aby lidé přišli, poslechli si nás možná i zapařili, dali si pivo a aby se jim to zkrátka líbilo. Hrajeme pro lidi, nejenom kvůli úspěchu,“ shrnul očekávání frontman kapely a zároveň zpěvák a kytarista Víťa Busek.

Když líčí svoje dosavadní úspěchy, mezi něž určitě patří účast na řadě hudebních soutěží, jako je Líheň, Boomcup nebo obrovská soutěž Skutečná liga, které se letos účastnilo 241 kapel z celé republiky. Sedmičlenná kapela Deffekt bude celý festival svým setem v 16 hodin zahajovat.

Další kapelou, která si na letošním ročníku zahraje je i karvinská Pantha Rhei, hrající alternativní rock. Jejich líbivé písničky můžeme slyšet v prvním dni festivalu v pět hodin.

Když mají popsat svůj největší úspěch, zůstávají skromní: „Každý povedený koncert je pro nás úspěchem, ten největší byl asi Karvinský Woodstock letos na jaře. To byla parádní akce, na kterou budeme vzpomínat ještě nějakou tu dobu,“ říká frontman kapely a zároveň autor hudby a textů Jan Szajter.

Specifikem pro tuto kapelu je osoba bubeníka/ bubenice, za bicími totiž sedí útlá blondýnka Marie Nedvědová. Kromě čtyř stálých členů kapely, se na některých písničkách podílí i mladá karvinská violoncellistka.

Začíná se ve čtvrtek

Takže ještě jednou pro pořádek: festival Dokořán začíná ve čtvrtek 12. srpna a potrvá do brzkého nedělního rána. Největšími taháky festivalu budou skupiny jako Mňága a Žďorp, Skyline, slovenští Puding paní Elvisovej, Traband hrající taneční hudbu nebo českoamerická punk-folková formace Pipes and Pints. Tyto skupiny se podělí o hlavní hudební scénu, na dalších dvou se mezitím vystřídá třicet dalších kvalitních kapel.

Kromě hudební stránky nabídne i doprovodný program v podobě módní přehlídky nebo Autobufu - divadelního autobusu, do kterého se vlezlo jako pódium tak i hlediště. Kromě Autobufu se na festivalu představí pražští Meet Factory, Divadlo Vysokozdvižného Soumara, Divadlo z Hůry a místní divadelní seskupení K.V.A.S.

Cena jednodenní vstupenky je 150 korun, třídenní vyjde jen o stovku dráž.

Více na http://festival.dokoran.info.

MARTIN SKŘIVÁNEK, TOMÁŠ JANUSZEK