Pozvat si umělce domů, aby dětem četl, však není jen tak. V čítárně a literární kavárně Noivě, pobočce Městské knihovny Český Těšín, si tento nevšední kulturní zážitek budou moci dopřát všichni zájemci a to díky sobotnímu čtení pro děti nazvanému Pohádkování - Bajkowanie.

„Spolek AVION získal na toto pravidelné setkávání dětí a jejich doprovodu (rodiče, babičky apod.) s herci české a polské scény Těšínského divadla dotaci Města Českého Těšína. Je to šance jak pro herce, kteří si získávají nové, dětské publikum a také Těšíňany, kteří do divadla tak často nechodí, tak i pro mladé diváky, kteří si budou spojovat literární kavárnu a čítárnu nejenom s kávou a časopisy,“ uvedla za spolek AVION básnířka Renata Putzlacher a doplnila, že je to i nabídka pro rodiny s dětmi, které Noivu rády a často navštěvují. „Doufáme, že na tyto pořady budou navazovat i večerní setkání s poezii pro dospělé diváky, kde také počítáme s účastí herců,“dodala Putzlacher.

Čtení začne hned v prvním měsíci školy. „Vše zahájí na začátku září ředitel Těšínského divadla Karol Suszka, zkušený herec a režisér, který bude číst polsky a pak ještě v září hostem Pohádkování bude šéf české scény Miloš Čížek, známý také jako pan Rosnička (TV Barrandov),“ informovala dále Renata Putzlacher.

A nač se mohou malí, ale i velcí posluchači těšit? „Herci budou číst ze svých oblíbených knížek, podělí se s dětmi o různá divadelní tajemství a triky, možná přijdou v nějakém kostýmu nebo přinesou oblíbenou divadelní rekvizitu, fantazií se meze nekladou,“ prozradila Renata Putzlacher.

Jednou je nic, dvakrát je zvyk. Myslíte si, že se ze sobotního čtení pro děti stane pravidelná a dlouhodobější akce? „Vše záleží na divácích, herců je v divadle dost, navíc má teď Těšínské divadlo svoji třetí, loutkovou scénu Bajka, a tak herečku Lenu Pešákovou, která má v rámci Spolku AVION právě tento cyklus na starosti, napadlo, že by tato setkání měla mít i svého maskota. Nechme se překvapit,“zakončuje povídání básnířka.

Takže na závěr je nutné doplnit jediné, kdy a v kolik se bude číst poprvé. V sobotu 4. září od 10 hodin a číst bude Karol Suszka, ředitel Těšínského divadla. Podruhé, 18. září také od 10 hodin, Miroslav Čížek, šéf České scény Těšínského divadla.