Jak prozradila Šárka Klimoszová z Kulturního a společenského střediska Střelnice, první úvahy o pořádá kulturní akce, na níž by se prezentovala židovská kultura, se objevily v loňském roce, kdy se pracovalo na dostavbě repliky kavárny Avion, dnešní Noivy.

„Jsem přesvědčena, že Těšín by si v letošním roce, kdy slavíme 90 let města Český Těšín a 1200 let od legendárního vzniku Těšína, měl připomenout i židovskou komunitu, která zde žila,” uvedla Klimoszová. K realizaci projektu pak byl jen krůček, neboť v sousedním Ciezsnie se stejnojmenná akce koná již několik let. Střelnice se tedy připojila k COK Domu Narodowemu, který dny zastřešuje a organizuje.

Dny židovské kultury se tedy letos poprvé budou konat na obou březích řeky Olše. Návštěvníci tohoto festivalu se mohou těšit na skutečně nevšedně pestrou nabídku. „Chceme návštěvníkům přiblížit nejen kulturu, ale i historii, zvyky a zákonitosti,” prozradila Klimoszová.

Připraveny jsou nejrůznější přednášky například o židovská kuchyni, kdy nebude chybět ochutnávka, či o izraelských vínech, která návštěvníci samozřejmě také budou moci degustovat. V programu si své místo jistě obhájí několik koncertů a tanečních vystoupení tradičních židovských tanců. V Domě Narodowem se uskuteční i mezinárodní filmový festival Židovské motivy a v českotěšínském kině Central bude k vidění přehlídka dokumentárních filmů s židovskou tématikou. Kdo bude mít zájem, může se vydat na návštěvu radnice v Cieszyně, kde se bude moci seznámit s maketou již neexistující synagogy. Chybět nebude ani výtvarný či taneční workshop. A toto je jen výběr z mnoha nabízených akcí.

Další informace o Dnech židovské kultury přinesou úterní vydání Karvinského a Havířovského deníku.