Jejich autorem je místní cestovatel Oto Santarius – nadšený fotograf a cestovatel. Vernisáž proběhla ve čtvrtek vpodvečer a v nabitém sále hltalo obecenstvo každé slovo drobného muže, který zasvěceně vyprávěl o svých cestách po Jižní Americe. Jak sám říká, nikdy se nechtěl stát profesionálním fotografem, vždy fotil jen pro sebe.

„Celý život jsem pracoval ve fabrice Jäkl Karviná a fotil jen pro radost, s nápadem na výstavu přišel až můj kamarád,“ říká Oto Santarius.

„Můj první fotoaparát byl od otce, který s ním moc nefotil. Na ten jsem pořizoval své první černobíle fotky,“ usmívá se orlovský rodák.

Svou vášeň skloubil se svým dalším koníčkem – cestováním. Začínal Beskydami, Slovenskem a pak skončil až v dalekém Kyrgyzstánu. „V té době byl problém vycestovat, pokud nebyl člověk prověřený. Tak jsem cestoval po Sovětském svazu,“ říká Santarius.

Dostal se až k nehlubšímu jezeru světa Bajkal a lezl po horách, které byly mnohem větší, než ty, se kterými se setkal v Beskydech. „Jednou nám naši ruští průvodci nabídli výstup na Chan Tengri, jejíž vrchol se tyčí do 7000 metrů,“ dodává. Před 15 lety ho zlákala Latinská Amerika. „Podnikl jsem tam tři výpravy, projel jsem ji od Mexika až po Chile,“ říká Santarius.

Jak uvádí, lákalo ho jet s cestovou, která se vyhýbá turistickým místům a je zaměřena na náročnějšího zákazníka. „Dopravovali jsme se různě, buď jsme jeli místními taxíky, nebo jsme si pronajali autobus, který pak ještě řidič doplnil místními indiány, kteří cestovali s námi,“ popisuje způsob cestování.

A jaký je jeho vztah k regionu? „Je to můj domov. Přestože rád cestuji, tak se tady vždy rád vracím,“ dodává.

Výstavu, na které jsou vystaveny fotky Oty Santaria lze navštívit v komunitním centru gape až do 5. prosince.

DAVID GORGOL