Byla otevřena v prostorách Muzea Těšínska Musaion v Havířově. Expozice představuje vývoj loutek a dalších navazujících materiálů od druhé poloviny 19. století až po dnešek.

Ke zhlédnutí jsou tradiční marionety českých lidových loutkářů, ukázka sériové výroby pro spolková a rodinná divadla v 1. polovině 20. století, loutky Loutkového divadla feriálních osad v Plzni, současná tvorba profesionálních i amatérských loutkových divadel. Nejstarší vystavené figuríny jsou Jihočeské loutky mirotické z druhé poloviny 19. století. Nechybí ani kolekce havířovského Divadla Loutek KD Petra Bezruče z roku 1979. Představují hru pro děti Čtyři pohádky o drakovi z dílny Karola Kurjana. K vidění je celá řada překrásných exponátů z různých míst republiky. Expozice je doplněna historickými i současnými dekoracemi a plakáty. Návštěvník má možnost získat ucelený přehled o historii loutkářského světa.

„Za předky českých loutek lze považovat folklórní tyčové figury, které od doby pohanských až dodnes patří k lidovým slavnostem a zábavám (například vynášení Smrtky). Druhým nejstarším typem u nás je pak maňásek, který ve středověku sloužil jako reklamní atrakce u jarmarečních stánků. Od poloviny 18. století se začali objevovat domácí loutkáři s představeními v české řeči a loutkové divadlo se stalo vyloženě lidovou zábavou,“ uvádějí autoři rozsáhlé prezentace. Pro děti a dospělé je připraven interaktivní koutek - prostor s hravými i vzdělávacími aktivitami.
Výstavu připravilo Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi ve spolupráci s Muzeem Těšínska. Potrvá do 6. března 2011.