Cílem festivalu je seznámit návštěvníky s tibetskou kulturou, tradicemi tibetského buddhismu a s problémy, které Tibeťané ve své zemi či v indickém exilu řeší. Výtěžek festivalu bude věnován tibetským rodinám postiženým záplavami v Ladaku v srpnu 2010.

Kulturní a společenské středisko Střelnice se letos nově připojilo k řadě organizátorů a mnoho zajímavých akcí se proto uskuteční v Českém Těšíně. Na počátku března se v Jazzklubu na Střelnici promítaly dokumentární snímky Útěk přes Himaláj a Na druhé straně Himaláje. Druhá část českotěšínské části festivalu je naplánována na úterý 15. března a místem konání je opět Jazzklub na Střelnici. Tentokrát se zájemci mohou těšit na přednášku s promítáním nazvanou Malý Tibet – Velký Zážitek. Členka občanského sdružení M.O.S.T. opakovaně navštívila zapadlá místa v himálajském Ladaku. Slovem a obrazem seznámí návštěvníky s krásami tohoto koutu země, s životem tibetských uprchlíků i s loňskou přírodní katastrofou a jejími následky. Začátek je v 18 hodin.

Třetí, poslední, část festivalu je připravena na středu 30. března, kdy se na tradičním místě setkání, uskuteční další promítání dokumentárního filmu Poselství Tibeťanů – Buddhismus.

Dokumenty Arnauda Desjardinse byly natočeny díky podpoře J. Sv. Dalai Lamy v letech 1965 – 1967. Poskytují unikátní pohled na ty nejvýznamnější mistry tibetského buddhismu krátce po jejich odchodu do exilu v Indii, Bhútánů a Sikkimu. Vůbec poprvé zde byly na filmový pás natočeny různé rituální praxe vadžrajány, jogíni provádějící dechová cvičení, velcí mistři při meditaci. Dokument zachycuje mnoho vážených osobností tibetského buddhismu. Film je ve francouzském znění s českými titulky. Začátek je opět v 18 hodin.

Gabriela Cichá