V roce 1967 přibylo do celostátní sítě mimoškolních zařízení jedno malé středisko v nejmladším městě Havířově. Byl to Dům dětí a mládeže se sídlem v prvním patře havířovské budovy dnes dobře známého zábavného centra „Stolárna“.

A tak se stalo, že si letos Asterix-středisko volného času Havířov (bývalý DDM) připomíná 40. výročí.
Milé babičky, dědečkové, tety i strýčkové, maminky a tatínkové, vezměte své děti, vnoučata, pravnoučata a pojďte s námi objevit „poklady ze skladů“ a připomenout si tak 40 let trvání tohoto stánku volného času.

Bude to procházka světem vzpomínek. V Říši fantazie (ve výtvarné pracovně) můžete vidět i zakoupit si keramické výrobky a smaltované šperky nebose sami pokusit o výtvarné tvoření se zapojením fantazie.

V říši her (klubovna Mateřského centra Rarášek) jsou stavebnice, puzzle, panenky, autíčka i skákací míče. Na své si přijdou hlavně ty nejmenší děti.
Zelená říše patří naší turistické základně Pstruží. Když si prohlédnete fotografie a kroniky z táborů v TZ Pstruží, můžete ještě obdivovat video, DVD nebo CD s fotografiemi a nejen z táborů ve Pstruží.

V prvním poschodí můžete vstoupit do Kouzelné říše (kuchyňky) a obdivovat umění lidských rukou, např. drátkování. Tady si můžete zkusit nazdobit perníček nebo vyrobit svícen z vizovického těsta.

V Říši soutěží (klubovna č. 26) uvidíte výtvory dětí ze soutěže Havířov-Moje město a „Příroda kolem nás“. A je tu i Říše aerobiku (zrcadlový sál) s poháry a fotografiemi zaznamenávajícími úspěchy našich zájmových útvarů aerobiku. Snad zde uvidíte děvčata i při tréninku. Železniční modeláři vám pak představí svou Říši vláčků.

Ve druhém poschodí má sídlo Taneční říše (velký sál), kde objevíte fotografie ze všech soutěží Miss Poupě, Malá Miss a Malý Princ nebo Miss Školačka a Super Školák a Dívka roku. V odpoledních hodinách zde uvidíte některé z tanečních kroužků.

Říše vzpomínek (tělocvična) je plná kronik a fotografií, které nám zapůjčili občané města Havířova, jako svou vzpomínku na léta práce s dětmi z let 1970-1990. Jsou zde také fotografie černobílé i barevné z činnosti Asterixu.

Naše procházka světem vzpomínek je ukončena Říší zvířat – teraristická pracovna se zvířátky, Říší sportu – herna stolního tenisu a Říší pohádek (video klubovna v 5. patře), kde se děti mohou převléknout do kostýmů a zahrát si jako pohádkové bytosti nějakou vlastní pohádku…..

A kdy můžete s námi objevovat „Poklady ze skladů“? V pátek 21. prosince po celý den. To už budete mít doma nazdobený vánoční stromeček, uklizeno a napečeno a tak se jistě při procházce rádi u nás ve středisku Asterix na ulici Na Nábřeží 41 zastavíte. Pokud jste vy, dříve narození, v dětství nějaký ten zájmový kroužek navštěvovali nebo jej dokonce vedli, zavzpomínáte si nad starými fotografiemi nebo objevíte v kronikách zápisy, které jste psali právě vy sami.

Každý, kdo navštíví naše SVČ Asterix v pátek 21. prosince 2007, obdrží Pamětní list 40. výročí založení DDM.
Těm, co by to opravdu nestihli přijít v pátek, můžeme slíbit, že výstava fotografií a kronik bude k vidění ještě 2. ledna v novém roce 2008 v době 10.00 – 19.00 hodin