„Původně mělo jít jen o dobročinný bazar, s nápadem přišla Martina Kyselá z Mládežnické rady v Těšíně. Přemýšlela jsem, s čím bych to ještě mohla propojit. Jako estétka i jako žena mám samozřejmě ráda jemné látky, zářivé barvy, vzory, krásné šaty a šperky. Věřím ale, že je důležité nepodléhat mamonu a vědět, co nosím, odkud to je a kdo to ušil,” vysvětluje filozofii Týdne módy hlavní organizátorka a pracovnice ICM Katarzyna Gattnar.

„Ekologie a enviromentální výchova je má srdcovka, několik let se sama oblékám primárně v second handech, lidé přitom tento styl často velmi chválí, aniž by znali původ oblečení. Módní průmysl tvoří šaty jako krásná umělecká díla, má však na svědomí také dětskou práci, anorektické modelky, zdeformovaná chodidla žen, spoustu vyhozených věcí, které prostě jen přestaly být trendy. Názvem a celým konceptem akce tedy na tento kontrast upozorňuji,” dodává.

Program se koná v českotěšínském ICM ve Frýdecké ulici 32 a začíná v pondělí 14. května otevřením charitativního bazárku. Oblečení do něj mohou zájemci darovat již nyní. Výtěžek a zbylé oblečení z bazaru organizátoři darují dobročinné společnosti Moment.

V úterý proběhne přednáška hostů z Německa a z Portugalska na téma Fast Fashion: Undressing Misconceptions, ve středu se bude hovořit o tzv. zero-waste životě. „Také si zde ze starých záclon ušijeme udržitelné sáčky,” dodávají organizátoři akce.

Ve čtvrtek bude následovat upcyclingová šicí dílna, kde se každý může stát módním návrhářem, předělávat se budou staré kousky oblečení na nové.

Akce je otevřená zájemcům všeho věku, další informace zjistí zájemci na facebooku ICM Český Těšín.