V Doubravě na Karvinsku mají problémy s omladinou. Mizivá nabídka volnočasových aktivit a absence prostor, kde by se mladí mohli scházet, způsobily, že se v několikatisícové obci rozmohly problémy s drogami a vandalismem. Pomoci má nově otevřené Doubravské centrum dětí a mládeže, které mladým nabídne lepší možnosti trávení volného času. „Mladí se tady neměli kde scházet. Posedávali na zastávkách, u školy nebo u hřbitova. Kromě dobrovolných hasičů, Sokola a fotbalového oddílu tady neexistovalo nic, čemu by se mohli věnovat, a rozmohli se nám zde problémy s drogami.

Centrum má dát mladým především prostory, kde se mohou scházet, pouštět si svou muziku a věnovat se svým zálibám. Ti, kteří budou chtít, budou moci využít nabídky některého z dvanácti zájmových kroužků, které máme v nabídce,“ vysvětlil důvody vzniku doubravského centra jeho vedoucí Jan Faldus. Nové zázemí pro volný čas najdou mladí lidé z obce v prostorách bývalého Českého svazu chovatelů. Dům s rozlehlou zahradou prošel zásadní dvouměsíční rekonstrukcí. „Chceme mladé zapojit do toho, aby si to zde dále budovali podle svých představ.

Odrazovým můstkem bude realizace čajovny, kterou bychom rádi otevřeli v říjnu. Obec nám zajistila budovu a my se postaráme o její bezproblémový chod. Jediné co je tady zapovězeno, jsou cigarety a alkohol,“ pokračuje Faldus, který se netají tím, že by ze střediska rád vybudoval místo podobné orlovskému klubu Futra. O chod střediska se stará dvanáct lidí a návštěva centra je bezplatná. Platit se bude jen za návštěvy v zájmových kroužcích, ale nebude se jednat o žádné závratné sumy. „Máme zkušenost, že když je něco zadarmo, tak to lidi nemotivuje k návštěvám,“ dodal Faldus, který společně s celým realizačním týmem doufá, že si nakonec do zdejšího centra najde cestu většina doubravské mládeže.