Po loňské úspěšné premiéře mohou také letos lidé v Moravskoslezském kraji navštívit desítky sakrálních staveb, které budou v rámci 2. ročníku projektu Otevřené chrámy zpřístupněny mimo pravidelné bohoslužby.

Celkem 33 kostelů a poutních míst (z toho pět na Karvinsku) mohou zájemci zdarma navštívit od května do konce října, kdy jim jednotlivá místa představí vyškolený průvodce. V loňském roce přilákal projekt ostravsko-opavské diecéze, který letos krajský úřad podpořil částkou 1,3 milionu korun, přes 130 tisíc lidí.

„Těší nás, že byl vloni zájem o otevřené chrámy tak vysoký. Snažíme se upozorňovat na krásná duchovní místa v kraji a věříme, že projekt do regionu naláká hosty i z ostatních koutů republiky či zahraničí,“ řekl náměstek hejtmana pro kulturu Lukáš Curylo.

Dodal, že oproti prémierovému ročníku přináší letos projekt turistům více možností. Spolu s větším počtem kostelů a zpřístupněných kostelních věží mohou lidé navštívit i republikový unikát – šikmý kostel sv. Petra z Alkantary v Karviné-Dolech, který bývá označován jako tzv. česká Pisa.

Ten kdysi obklopovala zástavba starého města, která musela ustoupit těžbě uhlí. Vlivem poddolování se pak stěny kostela naklonily o 6,8 stupně na jih. Církevní památky také poklesla o takřka 40 metrů a dostala se pod úroveň nedalekého hřbitova.

„Právě na šikmý kostel se těším nejvíce. Už minulý rok se mě na něj lidé ptali, tak jsem rád, že se letos tato památka do projektu zapojila,“ doplnil náměstek Curylo.

Kromě šikmého kostela v Karviné-Dolech, který bude turistům zpřístupněn vždy o víkendech od 13 do 17 hodin, se do projektu Otevřené chrámy v regionu zapojily také karvinský kostel Povýšení sv. Kříže, českotěšínský kostel Nejsvětějšího Srdce Ježíšova, evangelický kostel v Orlové a zdejší kostel Narození Panny Marie.

Ze všech nabízených kostelů v kraji je většina katolická, tři jsou evangelické. V nabídce zůstává i kostelík na Prašivé v Beskydech či štramberské kostely na náměstí nebo v už zmizelé části Tamovice. Celý seznam a další podrobnosti lidé naleznou na webových stránkách diecéze www.doo.cz/otevrenechramy.

Otevřené chrámy na Karvinsku:

1. Český Těšín – kostel Nejsvětějšího srdce Ježíšova: So 9.30 – 16.30, Ne 12.30 až 16.30

2. Orlová – kostel Narození Panny Marie: So a Ne vždy 13 – 19

3. Orlová – evangelický kostel: So 10 – 18, Ne 13 – 17

4. Karviná – kostel Povýšení sv. Kříže: Út a St 14 – 17, Čt – So vždy 8 až 12 a 13 – 17, Ne 12 – 18

5. Karviná-Doly – kostel sv. Petra z Alkantary: So a Ne 13 – 17