Na jedné straně zbývá ještě docela dlouhá doba, než vše naplno propukne, na straně druhé byl ale určitě nejvyšší čas zveřejnit taháky letošního čtyřdenního hudebního maratonu.

Jaký koktejl interpretů hrajících všechny možné žánry a pocházejících ze všech koutů světa tedy organizátoři akce tentokrát namíchali? Ve čtvrtek 14. července odpoledne zahájí Colours velký souboj dvou balkánských dechovek – Fanfare Ciocarlia versus Boban i Marko Markovič Orkestar. Závěr festivalu pak bude v neděli 17. července patřit Nicku Caveovi a jeho formaci Grinderman.

„Letošní ročník se měl původně nést v duchu velkých návratů, nakonec jich ale až tolik nebude. Zato bude program opět sestaven z mnoha nových a neotřelých věcí a doufám, že v něm návštěvníci festivalu objeví zajímavé perly,“ řekla Zlata Holušová, ředitelka a dramaturgyně Colours of Ostrava.

Největšími magnety by podle jejích dalších slov měl být už zmíněný Nick Cave a také senegalský zpěvák Youssou N´Dour, považovaný za nejznámějšího afrického hudebníka všech dob, který vystoupí na pódiu s dvacetičlenným doprovodem. O oba interprety Holušová usilovala dlouhých pět let.

„Byl to boj, ale nakonec se je podařilo do Ostravy přilákat. Stála jsem i o návrat Roberta Planta, který sám volal, že by se Colours rád zúčastnil, ale nakonec to bohužel nevyšlo. Vše už bylo takřka domluvené, ale pak jeho kytarista zjistil, že nemůže hrát v termínu, kdy se náš festival koná. Ale Robert Plant se někdy vrátí, protože to tady má rád,“ poodkryla ještě Holušová zákulisí festivalových příprav.

Už dříve přitom organizátoři oznámili, že na Colours přijede Brendan Perry, jehož vystoupení loni zmařilo počasí, nebo kapela Apollo 440. Stejně jako loni pak bude v pavilonu A na Černé louce stylově zařízená New York City stage s hudbou tohoto velkoměsta. Bohatá má být i česká scéna.

Návštěvníci akce se mohou těšit i na kvalitní příděl divadla, jehož dramaturgii má na starosti Jiří Moravčík. „Divadelní scéna letos bude mít pár velkých návratů. Přijet by mělo například divadlo Vizita s Jaroslavem Duškem nebo legendární divadlo Sklep, které oslaví na Colours své čtyřicáté výročí a jeho představení Mlýny dvacáté výročí,“ přiblížil Moravčík.

V současnosti je na Colours of Ostrava prodáno přes devět tisíc vstupenek. V předprodeji zůstává omezené množství osmi tisíc čtyřdenních lístků za 1590 korun, po jejich doprodání bude do 13. července cena 1890 korun. „Prodej na místě proběhne za cenu 1990 korun, pokud však nebude vyprodáno už před zahájením festivalu,“ uvedl závěrem Jiří Sedlák, jeden z organizátorů ak­ce.

Přehled nově oznámených hvězd:

Grinderman (UK): Nick Cave a tři kumpáni z The Bad Seeds. Surrealistické hard core blues, kobercový nálet garážového skřípotu, hlukových explozí, punku

Youssou N´Dour (Senegal): nejznámější africký hudebník všech dob s dvacetičlenným doprovodem na pódiu

The Horrors (UK): psychedelický shoegaze-garage-rock v artovém převleku, miláčci britské hudební kritiky

Swans (US): legendární newyorská no-wave-noise kapela 80. let a její úspěšný comeback

Semi Precious Weapons (US): ujetí newyorští rockeři a exhibicionisté, kteří předskakovali i Lady Gaga

The Herbaliser (UK): jazz-hiphop z labelu Ninja Tune

N.O.H.A. (ES, D, USA, CZ): kosmopolitní kapela mixující drum´n´bass, nu-jazz, pop i španělský temperament

Joan As Police Woman (US): křehká a osobitá písničkářka odkojená hraním v Antony and the Johnsons či u Rufuse Wainwrighta. Hudba honící vítr v lese

Dubioza Kolektiv (Bosna a Hercegovina): bosenská etno-dubová úderka

Bomba Estéreo (Kolumbie): hip hop electrocumbia z Kolumbie

SMOD (Mali): rap´n´folk z malijského Bamaka, který produkuje Manu Chao

Luísa Maita (Brazílie): kráska z brazilského Sao Paula a její éterická samba a bossa nova

Stephan Micus (Německo): hráč na nesčetné exotické hudební nástroje, médii označovaný jako „zakladatel world music“

David Hykes (US): průkopník alikvotního zpěvu, který spojil duchovní nauky Východu s tvůrčími a intelektuálními výboji Západu

Desert Slide (Indie): mistr slide kytary Vishwa Mohan Bhatt, držitel Grammy, a romská skupina Divana. Hudba rajasthanské pouště Thar

L'Orchestre International du Vetex (Belgie): hyperkativní dechovka z Belgie jedoucí ovšem na vysokooktanovou rakiji

Moana and the Tribe (Nový Zéland): hip hop, reggae a pop kombinovaný s maorskou kulturou, zpěvy, tanci a původními domorodými nástroji

Aranis (Belgie): oceňovaný avantgardní komorní rock z Belgie kombinovaný se současnou vážnou hudbou