Pátečnímu slavnostnímu zahájení přehlídky, kterou večer obstará promítání nového filmu slovenského režiséra Martina Šulíka Tlumočník (i ten bude osobně přítomen), budou přihlížet například herec Ivan Trojan či režisér Jiří Strach.

Z polských hvězd ze světa filmu dorazí do Těšína například režiséři Agnieszka Holland a Krzysztof Zanussi. Hostů přehlídky ale projde během celého týdne čtyřmi kinosály mnohem více. Setkat se můžete například také s režisérem Janem Hřebejkem či slovenským hercem Andrejem Hrycem.

Připraveno je více než 140 snímků a znovu se bude promítat přes hraniční řeku Olši - z Česka na plátno v Polsku.

„Po letech se opět vracíme k přeshraničním projekcím přes řeku Olši, které se v letech 2009 až 2012 těšily mimořádnému zájmu publika. Pod širým nebem budeme letos promítat hned čtyřikrát,” uvedla česká ředitelka přehlídky Petra Slováček Rypienová.

Kdo má rád romantiku letního kina, neměl by váhat. Předpověď počasí na nejbližší dny i večery je příznivá, vstup na promítání pod širým nebem je zdarma. Začátky jsou v 21 hodin.

A jaké snímky přeshraniční projekce přinesou?

V sobotu 28. dubna to budou Samotáři režiséra Davida Ondříčka, o den později legendární komedii Pelíšky Jana Hřebejka.

Pondělní večer bude patřit Miloši Formanovi a jeho filmu Hoří, má panenko.

Ve sváteční úterý se promítá snímek Haló, kozí bradko režisérů Mieczysława Jahody a Janusze Rzeszewského.

Nechybí zajímavosti

Postaráno je i o bohatý doprovodný program.

Z polských novinek, z nichž se v české distribuci objevuje jen nepatrný zlomek, by si diváci rozhodně neměli nechat ujít letošního laureáta polských filmových cen – debut režiséra Piotra Domalewského „Tichá noc” či na Oscara nominovaný animovaný film „S láskou Vincent“ Doroty Kobielové a Hugha Welchmana, který byl natočen z 66 960 originálních olejomaleb.

Čtyřicet těchto originálů si budou moci diváci prohlédnout na jedné z mnoha doprovodných výstav. Výjimečné hosty lze očekávat během tří debat (literární, filmové a umělecké), které jsou součástí projektu „Zmasakrovaná kultura. Polsko a Československo 1968”, neboť na letošní rok připadá 50. výroční okupace Československa vojsky Varšavské smlouvy. Podrobný program je na www.kinonahranici.cz.