Slavnostní odpoledne zahájil podle starých lidových zvyklostí dožínkový průvod v čele s hospodáři, kterými letos byli Jozef a Jola Koźusznikowi. V rámci pestrého kulturního programu plného hudby, písniček, tance a nádherných různobarevných krojů vystoupily folklorní soubory Błędowice, Vonička se svou kapelou, Śmiłowianie a cimbálová kapela Kamraci.

Velkým lákadlem stejně jako v předchozích letech byly speciality slezské kuchyně, domácí koláče, cukrovinky, pečeň na rožni, teplá a sladká kořalka Warzónka a další místní lahůdky. Každý návštěvník si mohl přijít na své. Nechyběla ani bohatá tombola tentokrát s třiatřiceti věcnými cenami.

Mezi návštěvníky panovalo veselí a pohoda. „Jako dítě jsem se zdejších dožínek pravidelně zúčastňovala. Po několikaleté přestávce, bydlím s manželem a dětmi v Poznani, mohu s potěšením konstatovat, že jsou stále krásné, s výborným programem a neopakovatelnou atmosférou,“ svěřila se Agata Jakubowska.

Aktivitu pořadatelů ocenil na slavnosti také primátor František Chobot Čestným uznáním města Havířova za udržování kulturních tradic regionu. Správně naladěný, trochu rozlítaný, jako vždy nabitý energií byl předseda místní organizace PZKO.

„Jsem rád, že přišlo hodně lidí, přestože počasí není zrovna nejlepší a jednou jsme v sále, podruhé na zahradě. Jak je na první pohled vidět vládne dobrá nálada, muzikanti a tanečníci jsou skvělí, jídlo chutné, což mě opravdu těší. Snad příští rok si užijeme i toho pravého dožínkového sluníčka,“ řekl s nádechem spokojenosti Petr Chroboczek.

Programem provázela Alicja Kellenberg.