Konal se již po sedmadvacáté a jeho pořadatelem je Studentský soubor písní a tanců „Katovice" Slezské univerzity. Touto neobvyklou akcí se mladí lidé snaží prostřednictvím hudby, tance a zpěvu seznamovat obyvatelé slezských měst s různými kulturami světa. Za dobu jeho trvání se představilo již více než 230 souborů z obou Amerik, Afriky, Asie a Evropy.

Těšín je jedním ze sedmi měst, kde festival hostuje a letos v jeho rámci vystoupily vynikající soubory z Indonésie, Turecka, Číny, Srbska, Rumunska, Běloruska, Itálie, Slovenska a České republiky (Ostravička z Frýdku-Místku).

Tanečníky ze všech koutů světa uvítal starosta Těšína Mieczysław Szczurek podle starého slovanského zvyku chlebem a solí. Pak už mohli diváci obdivovat velmi různorodá vystoupení. Všechna sklízela velký aplaus.

„Moc se mi líbila vystoupení a také nádherné šaty tanečnic z Indonésie, Číny a Sicílie. Vždy se těším na exotické soubory," podělila se o své dojmy paní Olga z Českého Těšína.

„Chodím sem každým rokem a pečlivě si hlídám termín, abych jej nepropásla. Je to vskutku nádherná podívaná," dodala její kolegyně.

Festivalové vystoupení zakončil v Těšíně večerní galakoncert v Divadle Adama Mickiewicze.

EMILIE SWIDROVÁ