Přípravy 25. ročníku mezinárodního filmového festivalu Kino na hranici, který se koná na přelomu dubna a května v polském Těšíně a Českém Těšíně, jsou v plném proudu.

Před pár dny organizátoři zveřejnili první informace. Asi tou nejpodstatnější je, že letos festival připomene tvůrce legendární postavy dobrého vojáka Švejka Jaroslava Haška, od jehož smrti letos uplyne rovných 100 let.

Ilustrační foto.
VIDEO: Noční nehoda v Karviné si vyžádala šest zraněných

Retrospektiva Jaroslava Haška festivalu Kino na hranici ukazuje, jak výrazný inspirativní vliv mělo jeho dílo i na filmové tvůrce. Haškovu tvorbu si diváci vychutnají sérií sedmi snímků, které se budou promítat na šesti místech, včetně netradičně – tradičního Mostu přátelství na hranici Polska a Česka. Nejstarší z nich, snímek Miroslava Hubáčka s názvem Haškovy povídky ze starého mocnářství, byl natočen v roce 1952.

Haškova díla ale neposloužila jako inspirace pouze českým filmařům. A proto jsou do programu festivalu zařazena i díla polských a maďarských tvůrců.

Soutěž mladých sommeliérů těšínská karafa se konala již pošestnácté.
FOTO: Těšínský student obhájil vítězství v soutěži mladých sommeliérů

„Hašek byl mystifikátor, kterému nebylo nic svaté. Dokázal satiricky pranýřovat veškeré lidské projevy. Je autorem více než třinácti set povídek a několika větších próz, jejichž vrcholem, co do kvality, světové proslulosti i počtu stran jsou určitě Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války,“ říká český programový ředitel festivalu Kino na hranici Martin Novosad.

Festival Kino na hranici není jen o filmech, ale tradičně i bohatém doprovodném programu. Veškeré informace najdete na stránkách: https://kinonahranici.cz nebo facebooku či instagramu. První část akreditací za nejvýhodnější cenu je již v prodeji.